Styl nowoczesny dostosowany jest głównie do architektury budynku, niezależnie od jego wielkości. Z tego powodu styl ten przeważnie stosuje się w miastach lub przy nowoczesnych domach.

Cechą charakterystyczną tego stylu jest prostota, elegancja oraz minimalizm, zarówno w kolorystyce jak i ilości roślin. Formy geometryczne stylu nowoczesnego to kule, stożki i sześciany. A rośliny najczęściej sadzone to strzeliste trawy, kuliste bukszpany i żywotniki, zimozielone różaneczniki oraz z niższych roślin begonie, juki i funkie. Roślinność sadzona jest głównie na obrzeżach ogrodu.

W ogrodzie nowoczesnym równie ważny jak rośliny jest dobór wyposażenia: mebli ogrodowych, posadzek, kolor i struktura murów, kształt i barwa donic oraz rzeźby ogrodowe. Dominujące materiały to beton, żywica, szkło i metal.

Ważną rolę kompozycyjną pełnią duże, gładkie powierzchnie - idealnie przystrzyżony trawnik oraz niezmącone lustro wody. Bardzo ważne są też przy dużych powierzchniach - kąciki aktywności fizycznej (korty, baseny).