Ogród zimą wydaje nam się smutny i opuszczony. I wydaje nam się, że nie ma w nim nic o tej porze roku do zrobienia oprócz karmienia ptaków.

Święta też mamy już za sobą i pozostało nam tylko zdjęcie ozdób z choinek i schowanie ich do czasu następnych Świąt. Ale tak naprawdę styczeń nie musi być nudny i to on rozpoczyna kolejny sezon ogrodniczy. Jest to najlepszy miesiąc na zaplanowanie naszych ogrodów, działek i balkonów. To czas na wybór i kupno nasion, bo już od lutego możemy siać, sadzić i przesadzać, a także przygotowywać rozsadę roślin rocznych choćby takich jak szałwia błyszcząca, mieszańce begonii stale kwitnącej, lwiej paszczy, gazanii, heliotropu, niecierpka i pelargonii.

W styczniu mamy czas, by zastanowić się, czy chcemy ogród w jakimś przeważającym kolorze np. żółtym, czerwonym, różowym, lub niebieskim, czy po prostu najbardziej kolorowy jaki tylko może być. Właśnie teraz mamy czas, by poszperać w książkach i sprawdzić, biorąc pod uwagę rodzaj gleby, zacienienie i wiele innych czynników, które rośliny nadają się do naszego ogrodu. Pamiętajmy, by przy wyborze nasion zwrócić uwagę na termin ważności, firmę, którą mamy już sprawdzoną i jesteśmy pewni jakości nasion.