Żyjemy dopóki żyje nasz mózg. To on odbiera, przetwarza i generuje bodźce oraz steruje wszystkimi procesami zachodzącymi w organizmie. Wprawdzie ciężar mózgu to tylko 2% wagi naszego ciała, ale potrafi zużyć 20% energii, którą organizm wytwarza każdego dnia z pokarmów.

Same kalorie to nie wszystko co nasz mózg potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Otóż potrzebuje jeszcze określonych substancji, a więc odpowiedniej diety bogatej w węglowodany, proteiny, tłuszcze oraz witaminy A, C, E i wszystkich z grupy B. To właśnie one wzmacniają pracę systemu nerwowego i mózgu, a nawet mogą zapobiegać procesowi demencji. Niewielki dodatek oleju, np. rzepakowego, lnianego, rydzykowego poprawia pamięć. Dużo witamin B znajduje się w orzechach włoskich i awokado. Banany są źródłem magnezu, fosforu i potasu, a te polepszają nasze myślenie. Cebula, por i czosnek zapewniają dobre ukrwienie mózgu oraz zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. W rybach morskich, które należy jeść co najmniej dwa razy w tygodniu zawarte są kwasy omega 3 i 6 oraz jod - pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, której hormony wpływają na prawidłową pracę mózgu. Zawarte w soczewicy białko, węglowodany i lecytyna są doskonałą pożywką dla mózgu. Zawarty w gruszkach fosfor, cynk i selen są także ważne dla mózgu. Pamiętajmy też o jajkach, gdyż są one bogate w tzw. prekursory acetycholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za zapamiętywanie słów.

Dieta jak widać jest bardzo ważna. Ale oprócz pokarmu nie zapominajmy dużo pić, najlepiej oczywiście wody, która rozrzedza krew i ułatwia jej krążenie. Zalecane jest też picie zielonej herbaty, gdyż zawarte w niej garbniki likwidują stany zapalne w różnych miejscach organizmu. Mogą nawet hamować działanie czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby Alzheimera.

Jeśli dołączymy do tego aktywność fizyczną, która poprawia pracę układu krążenia, ukrwienie tkanek, a także dotlenia nasz organizm oraz śmiech, który sprzyja wytwarzaniu hormonów szczęścia, już nic nie będzie brakować naszym szarym komórkom do szczęścia ;-).