Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i przebiegu procesów życiowych. Regulują przemianę materii oraz ułatwiają przetwarzanie żywności w energię.

Choć pełnią tak ogromną rolę to nasz organizm właściwie nie potrafi ich sam wytwarzać (oprócz witaminy D). Sami musimy dostarczać więc witamin w pożywieniu. Niedobory witamin mogą spowodować złe samopoczucie, różne niedomagania, a nawet choroby. Dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie. Jeśli będziemy jeść ciemne pieczywo gruboziarniste, płatki owsiane, nabiał, ryby, warzywa i owoce, nie musimy się obawiać awitaminozy. A oto krótka charakterystyka witamin i ich roli jaką pełnią w naszym organizmie:

Witamina A - reguluje wzrost, dlatego bardzo ważna jest dla młodych, jeszcze w fazie wzrostu organizmów. Ponadto wpływa na nasz wzrok i jej niedobór może spowodować np. kurzą ślepotę. Jest również niezbędna w przebiegu procesów przemiany materii, do utrzymania zdrowej, ładnej skóry, błony śluzowej w układzie trawiennym i przewodzie oddechowym, co jest szczególnie ważne dla ochrony przed infekcjami. Ciekawostką jest to, że nasz organizm przyswaja witaminę A tylko w obecności tłuszczów. Witamina A występuje w trzech postaciach, jako retinol, który znajduje się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, beta-karoten (prowitamina A) pochodzi z roślin, oraz karetonoidy A, które pochodzą z tłuszczów. Najczęściej jednak przyjmujemy witaminę A w postaci karotenu, znajdującego się w produktach pochodzenia roślinnego. Ponadto witaminę A można znaleźć w mleku, maśle, jajach, wątrobie, papryce, serach dojrzewających, brokułach oraz rybach: łososiu i makreli wędzonej.

Witaminy z grupy B - chronią i wzmacniają nerwy, układ sercowo-naczyniowy, skórę oraz mięśnie. Dzięki nim lepiej przyswajamy wiele produktów. Regulują przemianę materii, uwalniają energię zawartą w tłuszczach, białku i węglowodanach. Niedobór tej witaminy może spowodować zaburzenia w czynnościach ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, w pracy serca, krążeniu i gospodarce wodnej organizmu. Warto też wiedzieć, że zapotrzebowanie na tę witaminę jest większe u osób palących oraz pijących dużo kawy. W jakich produktach te witaminy można znaleźć? Spore ilości znajdziemy w owocach: bananach, jabłkach i truskawkach, ponadto w kapuście, marchwi, orzechach, mięsie wołowym i wieprzowym oraz mleku i jajach. Witaminy B1 jest szczególnie dużo w drożdżach i soi.

Witamina C - niedobory powodują apatię, zmęczenie, kłopoty z dziąsłami oraz podatność na infekcje. Witamina C poprawia przyswajanie żelaza, przyspiesza metabolizm lipidów, wykazuje działanie antywirusowe oraz ułatwia gojenie się ran. Witamina ta jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, światło, temperaturę i powietrze, dlatego wszystkie produkty, które ją zawierają powinny być spożywane zaraz po przyrządzeniu. Najwięcej witaminy zawarte jest w czarnej porzeczce, oczywiście cytrusach, pomidorach, papryce, kiszonej kapuście.

Witamina D - reguluje ilość wapna w organizmie. Jest niezbędna dla naszych zębów i kości. Jest jedną z niewielu witamin, której źródła można szukać nie tylko w pożywieniu. Witamina D jest bowiem wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Jednak taką możliwość mamy tylko latem. Zimą znajdziemy ją w rybach morskich, żółtku jaja, serze żółtym i mleku krowim.

Witamina E - zwana jest witaminą młodości. Pomaga w tworzeniu się czerwonych krwinek, utrzymaniu zdrowych mięśni i tkanek. Hamuje starzenie się oraz zapobiega miażdżycy i bezpłodności. Poprawia działanie insuliny i normuje poziom glukozy we krwi. Chroni także witaminę A przed utlenianiem.  Najbardziej wartościowym naturalnym źródłem witaminy E są oleje tłoczone na zimno, o czym pisaliśmy w artykule Oleje do głowy. Dobrym źródłem witaminy E są również orzechy, pełne ziarna zbóż oraz zielone warzywa liściaste: sałata, szpinak i kapusta.

Takie witaminy jak H, K, M, PP pozostają w znacznym stopniu nadal tajemnicą. Wiadomo, że witamina H pomaga w procesach przemiany materii. Witamina K w procesach krzepnięcia krwi i utrzymywanie prawidłowej przemiany materii w kościach. Brak witaminy M może być przyczyną poronień. Z kolei brak witaminy PP powoduje pelagrę (rumień lombardzki) oraz nadpobudliwość.  

Odradzamy łykanie witamin w tabletkach. Powinno się je zażywać jedynie za zgodą lekarza prowadzącego. Zbilansowana dieta oraz oczywiście ruch, na który nasza redakcja ciągle naciska, spowodują, że nasze ciało będzie zdrowe i w dobrej kondycji.