Od wczesnej wiosny, a nawet już od końca zimy, coraz częściej słyszymy śpiew ptaków. Jest to bardzo różnorodny śpiew.

Raz melodyjny i śpiewny, a czasami brzmi jak zgrzytanie. Głos niektórych ptaków niesie się daleko, a niektóre słychać tylko z bliska. Zwykle czynią to samce, choć samice też potrafią porozumiewać się głosem. Jednak ich dźwięki są znacznie skromniejsze niż arie samców. Dlaczego ptaki śpiewają? Poprzez śpiew ptaki przekazują sobie dwie podstawowe, bardzo ważne informacje.

Po pierwsze czarują samice, to właśnie dla nich samce starają się śpiewać jak najpiękniej i jak najdonośniej. Samice porównują głosy zalotników i wybierają najlepszego śpiewaka.

Po drugie śpiew przeznaczony jest dla innych samców, żeby oznajmić im, że ten rewir jest już zajęty. w okolicy takie trele oznaczają, że śpiewak gotowy będzie bronić swego dobytku, gniazda, terytorium oraz partnerki. Gdyby nie śpiew dochodziłoby pomiędzy ptakami do ciągłych utarczek, a ptaki miast wychowywać młode traciłyby cenną energię na walki. Ptaki śpiewają najintensywniej w godzinach porannych, ponieważ jest duża wilgotność powietrza, która nie wysusza im górnych dróg oddechowych. Ponadto bezkręgowce będące ich pożywieniem są jeszcze wtedy mało aktywne. Po okresie godowym ptaki na swoim terytorium zdobywają przez kilka wiosennych miesięcy pożywienie, zakładają gniazdo oraz wychowują młode. Praca związana z wykarmieniem młodych jest bardzo ciężka, a ptaki mają dziobki pełne bezkręgowców i roboty z tym związanej :-)

{mp3remote}http://apoczywaj.pl/audio/kos.mp3{/mp3remote}

Niektóre ptaki np. slowiki milkną zaraz po połączeniu się w parę. Zajęte są wykarmianiem partnerki a potem piskląt. Jeśli w połowie maja jeszcze jakiś osobnik śpiewa, znaczy, że nie znalazł żadnej partnerki. Są też ptaki, które potrafią naśladować inne dźwięki tak jak sójka, kos, czy szpak.  Niestety te piękne arie nie są przeznaczone dla nas, ale możemy je podsłuchiwać i cieszyć się pięknem natury. Podziwiajmy więc ptasie trele i nie zastanawiajmy się po co one są. Bo każdy śpiew może mieć inny cel.