Sójki należą do grupy krukowatych, jednak są bardziej kolorowe niż wrony i spędzają więcej czasu na drzewach. Sójki to typowe ptaki leśno-parkowe.

Mają różowo szary tułów, czarny ogon, białe podogonie i charakterystyczną niebieską plamkę na skrzydłach.

Żywią się owadami, jajami młodych ptaków oraz pisklętami drobnych ptaków, dla których w poszukiwaniu są w stanie przeszukać drzewo iglaste, rozpoczynając od dolnych, gęstych partii, a na wierzchołku kończąc. Zimą często żywią się żołędziami. Na jesieni zakopują je w ziemi, by odkopać kilka miesięcy później, gdy trudno znaleźć coś innego do jedzenia. Choć sójki mają dobrą pamięć, o niektórych zakopanych żołędziach zapominają i  w ten sposób rozsiewają dęby.

{mp3remote}http://apoczywaj.pl/audio/jay.mp3{/mp3remote}

Sójki nie tylko taką rolę odgrywają w ekosystemie. W lesie pełnią rolę ptasiej ochrony. Te bystre i inteligentne ptaki potrafią, zanim inne ptaki dostrzegą wroga lub niebezpieczeństwo, zaalarmować je o tym. Słuchać wtedy jak ciszę spokojnego jeszcze i śpiącego o tej porze roku lasu przerywa krzykliwy głos ptaka. Dopiero po chwili dostrzegamy sójkę, która przelatuje z drzewa na drzewo i donośnym, alarmujących krzykiem informuje o potencjalnym niebezpieczeństwie. W ten sposób inni mieszkańcy lasu błyskawicznie dowiadują się o nadejściu nieproszonego gościa. Dlatego od dawna sójki nazywane są policją leśną bądź strażnikami lasu. Ciekawostką jest, że sójki potrafią też naśladować głosy innych ptaków lub dźwięki nawet telefonu komórkowego. Te mądre ptaki mają w swoim repertuarze głosy wielu ptaków i innych zwierząt, włącznie z miauczeniem kota.

Na terenie Polski sójka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Inną ciekawostką jest to, że sójki wyszukują w lesie mrowiska, siadają na kopcu i rozgrzebują igliwie. Wściekłe mrówki rzucają się na intruza, oblewając go cieczą zawierającą kwas mrówkowy. Dlaczego tak robią sójki? Po to by pozbyć się dokuczliwych pasożytów.