W niektórych krajach - także w Polsce - ludzie wierzą, że po pierwsze bocian przynosi szczęście, a po drugie przynosi dzieci. O ile drugie nie jest prawdą, to pierwsza teoria jest całkiem realna ;-).

Bocian często gnieździ się w pobliżu ludzkich osad najczęściej na dachach i słupach. Żeruje na wilgotnych polach i łąkach oraz terenach podmokłych, obfitujących w drobne zwierzęta. Głównym pożywieniem bociana są drobne bezkręgowce, ale nie żaby.

{/japopup}

W czasie wychowywania młodych bocian musi upolować wiele pożywienia dla stale głodnych, szybko rosnących piskląt. Dlatego łapie praktycznie wszystkie zwierzęta, które jest w stanie pochwycić: pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, gryzonie, małe ryby i żaby, węże, a także krety. Niestety zmiany w metodach gospodarowania spowodowały, że jest coraz mniej terenów, na których bociany mogą żerować, więc i bocian biały stał się obecnie rzadszy niż dawniej, choć w Polsce jest jeszcze dość liczny. Jesienią bociany odlatują do południowej Afryki. Powracają wiosną, często do tego samego gniazda, które opuściły pół roku wcześniej. Bocian łączy się w pary na całe życie.