O skórze takiej jak ma małe dziecko, człowiek dorosły może tylko pomarzyć. Nie można jednak ustawać w dążeniu do piękna skóry i cery, a jeśli poznamy rodzaje skóry to dopasowanie odpowiednich kosmetyków i ziół będzie już bardzo proste.

 

Cera normalna to cera idealna charakteryzuje ją elastyczność, gładkość, brak wyprysków i łuszczenia się. Dla niej najkorzystniejsze są maseczki odżywcze i nawilżające.

Cera sucha - jest matowa, napięta i ściągnięta, skłonna do podrażnień i łuszczenia się. Źle reaguje na wiatr i zimno, ale też i na słońce. Do maseczek dla skóry suchej powinniśmy dodawać oliwę lub olej tłoczony na zimno (więcej o olejach TUTAJ), żółtko jaja, tłuste mleko lub śmietanę.

Rodzaj cery zależy od wielu czynników, takich jak: geny, płeć, stan naszego zdrowia, tryb życia oraz sposób pielęgnacji skóry.

Przy cerze tłustej zbyt duża ilość wytwarzanego sebum powoduje, że nasza skóra błyszczy się, ma rozszerzone pory, czerwone plamki i wypryski. Zaletą jest to, że cera tłusta najpóźniej się starzeje. Ulgę przynosi maseczka z dodatkiem cytryny, jogurt, maślanka i mąka ziemniaczana.

Przy cerze mieszanej zazwyczaj tłusta jest tzw. strefa T, którą tworzą czoło, nos i broda, z kolei skóra na policzkach bywa przesuszona. W miejscach strefy T pojawiają się też krostki. Taki rodzaj cery wymaga od nas najwięcej zachodu, gdyż maseczkę z ziół trzeba podzielić na dwie części i odpowiednimi dodatkami zmodyfikować ich skład.