Jak ważny jest zapach dla każdego człowieka świetnie opisał Patrick Süskind w swojej książce Pachnidło. Jest to historia mordercy Jana Baptysty Grenouille, który tworzy eliksiry do produkcji perfum. Są one powszechnie uznawane za niedoścignione w swej wytworności.

Jednak żadne jego samego nie satysfakcjonują i ciągle dąży do zapachu, który według niego jest najdoskonalszy - wydestylowany zapach z dziewiczego ciała kobiecego. Nie chcemy zdradzać fabuły książki, polecamy ją przeczytać.

Czym są zapachy?
Są to związki chemiczne lub ich mieszaniny, które posiadają zdolność do pobudzania zmysłu węchu. Światem perfum, zapachów, rodzin i nut zapachowych zajmuje się dziedzina określana olfaktoryką. Percepcja węchu i reakcja na różne zapachy jest unikalna dla każdego człowieka. To dlatego jedne perfumy będą bardzo przyjemne dla jednej osoby, a dla innej mogą być uznane wręcz za nieprzyjemne. To właśnie dzięki temu istnieją dosłownie tysiące różnych zapachów na rynku, a świat perfum, wód perfumowanych i toaletowych jest tak obszerny.

Pierwsze sygnały wyczuwania niezwykłych zapachów można zauważyć u miesięcznego lub dwumiesięcznego dziecka. Jeśli wyczuje nieprzyjemną woń marszczy nos lub odwróci głowę. Niemowlęta jednak nie mają ulubionych zapachów.

Każdy może znaleźć dla siebie ten najładniejszy, który nie drażni własnych nozdrzy, a pozostawia miłą woń. Czym się kierować podczas wyboru zapachu? Po pierwsze mocą zapachu, a zapach tym intensywniejszy im więcej zawartych jest olejków zapachowych.

Parfum - eliksir perfum, zawiera najwięcej olejków (15-30 proc.) i najdłużej się utrzymuje na skórze.
Eau de parfum - (skrót EDP) jest to woda perfumowana i zawiera 8-15 proc. olejków zapachowych.
Eau de toilette - jest to woda toaletowa (skrót EDT) i zawiera 4-8 proc. olejków.
Eau de cologne - jest to woda kolońska (skrót EDC) zawiera już tylko 2-5 proc. olejków.
Eau fraiche - woda do ciała i zawiera tylko 1-3 proc. olejków zapachowych.

Drugą rzecz jaką powinniśmy wziąć pod uwagę kupując swój ulubiony zapach to kategoria zapachu. Może być:

1/ cytrusowa, której podstawowymi składnikami są owoce cytrusowe: bergamota, cytryna, limonka, pomarańcza, neroli (kwiat pomarańczy gorzkiej). Do tej kategorii należy większość zapachów unisex i sportowych.

2/ kwiatowa, której podstawowym składnikiem jest róża, jaśmin, konwalia i irys. Kompozycje mogą być oparte tylko na jednym gatunku, lub mogą łączyć ze sobą różne zapachy kwiatów w jeden bukiet.

3/ szyprowa  - kompozycja cytrusowo-drzewna. Do podstawowych składników należą tutaj mech dębowy, paczula, wetiwer (otrzymywany z korzenia wetiwerii), sandał, cytrusy (zwłaszcza bergamota) oraz przyprawy (często kolendra) i kwiaty (często irys).

4/ drzewna - najpopularniejsza kategoria zapachów męskich i unisex. Bazę stanowią: sandał, wetiwer, paczula, cedr, drzewo różane i dodatki: cytrusy (często bergamota) oraz przyprawy (często kolendra, goździk, gałka muszkatołowa).

5/ orientalna - kategoria perfum bardzo ciepłych, zmysłowych, egzotycznych. Charakterystykę zapachu nadaje wyraźna wanilia w połączeniu z zapachami zwierzęcymi (ambra, piżmo, cyweta, kastoreum) z przyprawowymi typu goździk, cynamon, drzewnymi (sandał) i kwiatowymi (jaśmin) z niewielkim dodatkiem cytrusów. Jest to kategoria perfum bardzo trwałych.

6/ paprociowa - głównymi składnikami perfum paprociowych są: bób tonka (lub syntetyczna kumaryna), lawenda, wetiwer, mech dębowy i paczula, do których dodane są kwiaty i żywice: lawenda, geranium (pelargonia), labdanum. W dużym stopniu jest to kategoria zapachów męskich i unisex.

7/ zielona - kategoria zapachów męskich i unisex. Głównymi składnikami są nuty ziołowe z niewielkim dodatkiem cytrusów, kwiatów, drewna: rozmaryn, lawenda, mięta pieprzowa, szałwia muszkatołowa, cytrusy (często cytryna), nuta drzewna (często wetiwer).

8/ tytoniowo-skórzana- kategoria częściej występująca w przypadku perfum niszowych, niż tzw. popularnych. Należą do niej zapachy ciepłe, korzenne o wyraźnym aromacie zwierzęcym. Skóra (akord otrzymany z żywicy benzoesowej, wanilii, drewna cedrowego, cywetu) i tytoń są w nich wyraźnie wyczuwalne.

Mówi się, że perfumy powinno dobierać się do osobowości. A najważniejszą cechą takiego doboru jest kierowanie się instynktem. I my również radzimy kierować się instynktem. Dobrane perfumy nie powinny nam samym uprzykrzać życia, bo przecież trudno jest normalnie funkcjonować jeśli zapach nam się nie podoba lub po prostu boli nas od niego głowa.