O pięknych lśniących i zdrowych włosach marzy każda kobieta. I każda kobieta martwi się, gdy włosy w znacznych ilościach wypadają. Wypadanie włosów może mieć różne podłoże. 

 

Dopuszczalna ilość wypadających włosów to około 50 dziennie.

A masowe wypadanie, powyżej owych 50 dziennie, jest objawem chorobliwym i na pewno ma swoją poważną przyczynę wewnętrzną w organizmie. Mogą to być problemy z wątrobą, zła przemiana materii, zła praca nerek i trzustki, a więc skłonność do cukrzycy, złe wydzielanie żółci, brak witamin w pożywieniu, przebyte choroby oraz wiele innych przyczyn, które internista pomoże nam ustalić. Niemniej jednak niezależnie od spraw wewnętrznych naszego organizmu powinniśmy o włosy dbać również środkami zewnętrznymi. Zwłaszcza w okresie kiedy jest zima i trzeba nosić czapki, które wcale też nie przyczyniają się do ich dobrej kondycji. Jak to my, redakcja Apoczywaj.pl, jesteśmy przeciwni braniu tabletek i leków na wszystko. Zachęcamy do używania ziół, bo tylko te, mimo, że potrwa to dłużej, nie mają skutków ubocznych i nie obciążają nam organizmu.

Do zadbania o świetną formę naszych włosów potrzebujemy: liście lub całe ziele pokrzywy, ziele skrzypu, korzeń łopianu, korzeń tataraku, kwiat rumianku, liście orzecha włoskiego, szyszki chmielu oraz chrzan.  Pokrzywa osusza skórę głowy, odtłuszcza i nadaje włosom śliską jedwabistą puszystość. Ziele skrzypu osusza skórę głowy, dezynfekuje skórę oraz odżywia ją, dzięki temu powstrzymuje wypadanie włosów. Wypadanie włosów powstrzymuje także: kwiat rumianku, kłącze tataraku, korzeń łopianu, które działają też nieco rozjaśniająco na włosy, a liść orzecha je przyciemnia.

W celu radykalnego powstrzymania wypadania włosów możemy zrobić przed umyciem głowy kilkuminutowy okład ze świeżo utartego chrzanu, lub soku z czarnej rzodkwi. Po kilku minutach włosy spłukujemy aż do zniknięcia zapachu chrzanu lub rzodkwi. Potem możemy zastosować napar z wcześniej wymienionych ziół. W przypadku łupieżu, łojotoku i wypadania włosów stosuje się odwar z korzenia łopianu i kłącza tataraku, którym płucze się włosy po każdym myciu.

Bardzo kłopotliwym, ale niekiedy ogromnie skutecznym środkiem na wzmocnienie włosów jest olej lniany, którym smarujemy na noc głowę. Wkładamy czepek kąpielowy, a rano zmywamy włosy najpierw mydłem, a potem naparem ziołowym. Olej lniany świetnie działa na cały organizm, dlatego warto go zawrzeć w codziennej diecie. O olejach pisaliśmy już w artykule Oleje do głowy.

Zioła o których piszemy parzymy w proporcjach 2 łyżki na szklankę wrzątku, korzenie i korę gotujemy krótko, ziele skrzypu dłużej niż pół godziny pod przykryciem w tej samej proporcji. Należy pamiętać o jednoczesnym działaniu na przyczyny wypadania włosów oraz ich przetłuszczania, gdyż w przeciwnym wypadku wszystkie zabiegi będą skutkować tylko doraźnie, a wymienione objawy chorobowe będą nawracać. Oczywiście ogromne znaczenie ma dobrze zbilansowana dieta, w której nie powinno zabraknąć witamin i składników mineralnych.