Barszcz Sosnowskiego jest to roślina bardzo niebezpieczna dla zdrowia ludzi. Wywołuje poparzenia nawet II i III stopnia. Szczególnie niebezpieczny jest właśnie teraz w okresie urlopowym, kiedy kwitnie oraz owocuje, a temperatura powietrza jest wysoka.

Nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Barszcz Sosnowskiego najczęściej można spotkać na nieużytkach, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Najgęściej spotkać go można na Podhalu, w województwie mazowieckim oraz warmińsko mazurskim.

Barszcz Sosnowskiego osiąga od jednego do czterech metrów wysokości. Wokół prostych łodyg rozmieszczone są duże pierzaste liście, które tworzą gęste kępy. Charakterystyczne są o kwiaty, które przypominają nieco kwiaty kopru. Korzeń barszczu Sosnowskiego może mieć nawet dwa metry długości, co jest jednym z czynników sprawiających, że tak trudno wyplenić roślinę. Roślina ta jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski.