Każdy z nas lubi gołąbki w wykonaniu naszych mam lub babć. Możemy spotkać dwa podejścia do robienia gołąbków: gołąbki mięsne i gołąbki ryżowo-mięsne.

Ja chciałabym dziś zaproponować gołąbki, które nie tylko kojarzą mi się z dzieciństwem, ale także z regionem, z którego pochodzę, czyli Polski południowo-wschodniej. Nie są to tradycyjne mięsne gołąbki, na które przepis mozna najczęściej znaleźć i spotkać w centralnej Polsce, ale gołąbki ryżowo-mięsne, w którym proporcje ryżu i mięsa są takie same.

Wykonanie:
Ugotuj ryż na prawie miękko, potem zdejmij garnek z ognia i owiń go kocem. Poczekaj godzinę, aż ryż do końca się zaparzy. Z kapusty wytnij głąb. W dużym garnku (takim, w którym zmieści się cała główka kapusty) zagotuj wodę. Do gotującej się wody włóż kapustę. Po kilku minutach obierz wierzchnie liście. I tak sukcesywnie po kolei, co kilka minut obieraj i wyciągaj kolejne liście. Najładniejsze i największe liście będą na gołąbki, te, które pozostaną posłużą do wyłożenia brytfanny.
Do zaparzonego ryżu dodaj mięso, koncentrat i dopraw do smaku przyprawami. Farsz nałóż na liście kapusty i formuj gołąbki. Aby się nie rozwinęły podczas pieczenia należy najpierw złożyć boki liścia do środka, a dopiero potem formować roladki.
Dno naczynia żaroodpornego lub brytfanny, w której będziesz piec gołąbki, wyłóż liśćmi kapusty, które Ci pozostały. Gołąbki ułóż tak, aby ściśle do siebie przylegały i wypełniały całą powierzchnię naczynia. Możesz ułożyć je warstwowo. Następnie zalej je szklanką wodą, tak aby woda znajdowała się tylko na dnie brytfanny. Na wierzch ułóż warstwę kapusty, a na nią ułóż skórki słoniny, tak by wytapiając się oblewała tłuszczem gołąbki. Piecz je ok. 1,5h w temperaturze 180 stopni C.

Składniki na dużą brytfannę:

2 średnie białe kapusty
1 kg ryżu
1 kg zmielonego mięsa, może być wieprzowe lub wołowo-wieprzowe.
3 -4 łyżki koncentratu pomidorowego
pieprz i sól do smaku
skórka słoniny

 Smacznego!

Ela