Miodowi z mniszka lekarskiego przepisuje się nadzwyczajne właściwości. Głównie stosowany jest w leczeniu bólu gardła i kaszlu, gdyż ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, ale to nie wszystkie zalety tego miodu.

Dzięki zawartości wielu cennych witamin (A, B, C i D) i minerałów (potas, magnez, żelazo i krzem) może być stosowany także w celu leczenia dolegliwości żołądkowych czy infekcji skórnych. Ponadto ma właściwości przeciwmiażdżycowe, żółciopędne i odtruwające. Kiedy i gdzie zbierać kwiaty mniszka lekarskiego? Kwiaty mniszka lekarskiego najlepiej zbierać w maju, przed południem, w słoneczny dzień, kiedy kwiat jest najbardziej otwarty. Zebrane o tej porze dnia kwiaty mają najwięcej smaku i aromatu. Najlepiej zbierać kwiaty rosnące na czystych ekologicznie terenach (łąkach), tam gdzie nie będą zanieczyszczone pestycydami.

Potrzebne składniki:

- 1000 główek kwiatu mniszka (około 1 kilograma kwiatów z zieloną koroną, bez łodyg)
- 2 litry wody
- 4-5 cytryn
- 2 kilogramy cukru

Przed przygotowaniem syropu kwiaty mlecza należy rozłożyć na białym papierze - dzięki temu łatwiej będzie nam zobaczyć i usunąć wszystkie owady. Oczyszczone mniszki należy zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez godzinę. Następnie należy nakryć garnek ściereczką bądź gazą i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie trzeba odcedzić wywar, a kwiaty odcisnąć przez gazę. Do tak otrzymanego wywaru należy dodać wyciśnięty sok z cytryn oraz cukier. Wszystko mieszamy i gotujemy przez około 2-3 godziny, bez przykrycia, do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Gotowy miód należy przelać do wyparzonych słoiczków. Z takiej porcji wychodzi około 12 słoiczków po dżemie. Miód jest bardzo smaczny i aromatyczny.