Ważki to niewątpliwie owady o ogromnej gracji, uroku i pełne tajemniczości. Są doskonałymi lotnikami, gdyż nie tylko doskonale opanowały tzw. lot wiszący, ale też umieją latać we wszystkich kierunkach, także do tyłu, a przy sprzyjających warunkach nawet szybują.

Zawdzięczają to swoim dwóm parom skrzydeł, które niezależnie się poruszają. Ważki poruszają się niemal bezgłośnie, a na krótkich dystansach mogą rozwinąć prędkość do 90km/h.

Wspólną cechą wszystkich ważek jest przepiękne ubarwienie, w zasadzie u każdego gatunku inne: od jasnoniebieskiej pastelowej barwy, poprzez żółcie, cętki, paski aż do czerwieni i koloru bordowego. Ważki zwykle przywiązane są do środowiska wodnego i zwykle w takich warunkach się rozmnażają. Kopulacja jest bardzo spektakularna. Samiec chwyta samicę między głową a tułowiem tylną częścią odwłoka, następnie samica przykłada koniec odwłoka do jamy z nasieniem.

Samice składają jaja w wodzie, a wykluwające się z jaj larwy spędzają w tym środowisku do 5 lat. Larwy ważek to groźni drapieżcy, łowiący małe wodne zwierzęta za pomocą dolnej wargi przekształconej w składany i wyrzucany do przodu narząd chwytny, zwany maską.

Kiedy nadchodzi odpowiedni moment larwa wychodzi z wody i uczepiwszy się źdźbła trawy, przepoczwarza się w ważkę. Całe dorosłe życie ważek podporządkowane jest rozmnażaniu. Po znalezieniu partnera i złożeniu jaj dorosłe ważki żyją już tylko kilka tygodni. W związku z tym, że ważki są doskonałymi lotnikami, rzadko która ofiara uchodzi z życiem. Umieją przewidzieć tor lotu ofiary i zaplanować atak przechwytujący. Wbrew jednak powszechnemu mniemaniu ważki nie żądlą i nie gryzą i są całkowicie niegroźne dla człowieka.