Jesienią, gdy temperatury spadają i intensywność promieniowania słonecznego zmniejsza się, drzewa stroją się w czerwone, pomarańczowe i żółte barwy.

Dzieje się tak dzięki rozkładowi chlorofilu, który w okresie wegetacyjnym nadaje liściom zieloną barwę i maskuje inne, występujące w liściach barwniki. Kiedy chlorofil przestaje być wytwarzany żółte ksantofile, pomarańczowe karoteny i czerwone antocyjany barwią liście drzew na różne kolory. Zmiana barw ulistnienia jest jednym z etapów przygotowań drzew do zimowego spoczynku.

Kolejnym etapem jest opadanie liści. W ogonku liścia na skutek zwiększonego działania enzymów, rozkładane są warstwy komórek i tworzy się tzw. warstwa odcinania. Wtedy liście ścielą się po ziemi. Daje to radość dzieciom w parku, a utrapienie działkowcom, którzy coś ze zgrabionymi liśćmi muszą zrobić. Pamiętajmy jednak, że opadłe liście stanowią pokarm dla grzybów i bakterii, dzięki czemu wzbogacają glebę w substancje organiczne i mineralne. Chronią też przed niskim temperaturami korzenie drzew i leżące na ziemi nasiona.