W poszukiwaniu różnych sposobów pozbycia się bólu, innych dolegliwości, a także nałogów ludzie bardzo często uciekają się do różnych sposobów radzenia sobie z tym.

Jedną z takich technik jest akupunktura (z łac. acus – igła, punctura – kłucie), która  obecnie uznawana jest w wielu krajach jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, chociaż jej skuteczność jest przedmiotem debat i trwających badań klinicznych. Wiele państw, w tym Polska, finansuje z rządowych pieniędzy jej stosowanie. W Chinach akupunktura jest wykładana na każdym wydziale lekarskim. Prowadzone są liczne badania, mające wyjaśnić mechanizm jej działania oraz potwiedzić skuteczność w wielu jednostkach chorobowych. Akupunktura jest tam też stosowana jako metoda lecznicza w każdej placówce służby zdrowia.

Prehistoryczna legenda  z czasów jeszcze przed powstaniem cywilizacji Chin, tj. 6-4 tysięcy lat p.n.e.  podaje, że za czasów panowania mitycznego cesarza Fu-Si jeden z jego poddanych, cierpiący na przewlekłe bóle głowy, uderzył się przypadkiem w nogę. Od tego czasu bóle głowy ustąpiły. Wieść o zdarzeniu rozniosła się szeroko i każdy, kogo bolała głowa, uderzał się w nogę. Ponieważ była to praktyka bolesna i często okaleczająca, cesarz zabronił jej i uderzanie kamieniem kazał zastąpić nakłuwaniem kamienną igłą.

Akupunktura służy do przywracania równowagi energii qi organizmu (składającej się z dwóch przeciwstawnych energii, aktywnej yang i pasywnej yin), będącej warunkiem jego sprawnego funkcjonowania, co w efekcie ma dawać poprawę u pacjenta objawową taką jak np. redukcja bólu. Inaczej mówiąc każde nakłucie wywołuje impulsy nerwowe przesyłane do mózgu, a stamtąd do odpowiedniego narządu. W rezultacie w chorym organie rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu przepływa przezeń dobrze natleniona krew i usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii, a zakwaszony w wyniku niedotlenienia narząd zostaje oczyszczony.

Technika ta polega na nakłuwaniu ciała srebrnymi lub złotymi igłami w odpowiednich punktach, odpowiadających za największą aktywność narządów wewnętrznych. Punkty akupunkturowe rozmieszczone są na całym ciele. Opisanych jest ok. 700 punktów akupunkturowych, z czego najczęściej używanych jest ok. 365, zlokalizowanych na 14-stu głównych meridianach (liniach energetycznych), zgodnie z (niepotwierdzoną przez oficjalną medycynę) koncepcją wyrównywania potencjału energetycznego organizmu. Wg terapeutów efekty terapeutyczne osiąga się najczęściej po 10 zabiegach. Zabiegi są bezpieczne i bezbolesne.