Ryż jest bardzo ceniony na całym świecie za składniki odżywcze. Odgrywa ważną rolę w diecie bezglutenowej i wszystkich dietach lekkostrawnych. Jest rodzajem zboża i ma około 800 gatunków.

Ryż uprawia się na polach suchych, bądź sztucznie nawodnionych. Ryż rosnący w wodzie jest lepszy.

Najzdrowsze są ziarna tylko częściowo obłuskane, zwane naturalnymi. Dobrej jakości ryż dostarcza nam witamin z grupy B, witaminy E i K, a także minerały, takie jak wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, cynk, miedź, mangan i selen. Jest także nieocenionym źródłem białka, błonnika oraz kwasów Omega-3 i Omega-6. Najwięcej kalorii zawiera dziki ryż surowy (357,1 kcal / 100 g), a najmniej ryż kleisty (97 kcal / 100 g). Podział ryżu ze względu na barwę jest następujący:

Ryż biały powstaje w wyniku łuskania i polerowania ziaren. Jest bogaty w skrobię, ale ma niewielką wartość odżywczą.

Ryż brązowy jest poddany procesowi łuskania, ale pozbawiony jest tylko zewnętrznych łupin z zachowaniem warstwy zwanej zarodkiem. Ma niższy indeks glikemiczny niż ryż biały. Wymaga jednak dłuższego gotowania.

Ryż czerwony to ryż niełuskany podobny do ryżu brązowego, wyróżnia go czerwona barwa łupiny. Jest bogaty w składniki odżywcze i ma lekko orzechowy smak. Ryż czerwony znany jest ze swoich właściwości antynowotworowych, jest lekkostrawny i ma niski indeks glikemiczny. Korzystnie wpływa na pracę serca i układu nerwowego, wskazany jest także dla alergików.

Ryż czarny jest częściowo pozbawiony okrywy nasiennej. Ma bardzo wysokie walory odżywcze i prozdrowotne, a ilość błonnika podobną do ryżu brązowego. Uważany jest też za lepszy niż ryż brązowy. Ponadto zawiera znacznie mniej niż ryż biały - cukrów prostych i sodu, a więcej witamin, zwłaszcza z grupy B oraz wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Zawartość antocyjanów sprawia, że spożywanie ryżu czarnego zapobiega rozwojowi nowotworów, opóźnia procesy starzenia, działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy cukrzycy, oraz hamuje wzrost niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Jest jeszcze ryż zółty - kleista i słodka odmiana wykorzystywana do produkcji napojów alkoholowych. W Polsce ryż ten można kupić w sklepach ze zdrową żywnością.