Bakterie i wirusy są najdrobniejszymi organizmami żyjącymi. Niektóre są szkodliwe, a niektóre są wręcz niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu. Czym różnią się bakterie od wirusów? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

 

Wirusy przede wszystkim nie są organizmami żywymi. Są to żywe związki chemiczne, wykazujące zdolność do powielania się. Składają się z kwasów nukleinowych i białek. Są pasożytami i nie mogą egzystować poza komórkami istot żywych, czyli zwierząt, roślin, bakterii, a nawet innych wirusów. Uważa się, że dla organizmu ludzkiego oraz innych zwierząt wirusy nie są korzystne, ale dla roślin są nawet czasami bardzo pożądane. Dzięki działalności wirusa na płatkach kwiatowych tulipanów Rembrandta możemy podziwiać efektowne smugi i nakrapianie. Wirusy przyjmują różnorodne kształty: wirus opryszczki ma kształt bryły o dwudziestu ścianach, wirus atakujący bakterie składa się z główki, ogonka i włókienek. Wirusy nie mogą się samodzielnie przenosić z jednego żywiciela na drugiego. Wykorzystują do tego czynniki zewnętrzne. Mogą być przenoszone drogą kropelkową podczas kichania lub kaszlania, inne dostają się do krwi drogą nakłucia np. przez komary. Wirusy roślinne dostają się do organizmu poprzez uszkodzone tkanki lub przez mszyce, które nakłuwają rośliny, żeby dostać się do ich soku. Wirusy mogą wywołać np. katar, grypę, odrę, świnkę i ospę wietrzną.

Bakterie są niewidoczne gołym okiem, ale występują wszędzie, na zewnątrz i wewnątrz naszego organizmu, głęboko w oceanach, w glebie i w powietrzu. Niektóre są przyczyną groźnych chorób takich jak cholera, czy dur brzuszny. Jednak duża część bakterii to organizmy pożyteczne dla człowieka. Biorą udział np. w trawieniu lub oczyszczaniu wód. Uczestniczą też w produkcji serów, wina, octu i jogurtu, a także obornika. Bakterie mogą mieć różny kształt. Najczęściej spotykane są bakterie kuliste, pałeczkowate, przecinkowce i spiralne. Bakterie namnażają się na kilka sposobów. Najprostszym jest podział, ale mogą się też rozmnażać przez pączkowanie.