Mózg bywa nazywany biokomputerem. Bio - biologicznym, ponieważ jest częścią materii, a komputerem - gdyż potrafi zbierać informacje, przetwarzać, magazynować i porządkować.

Powyższe określenie jednak częściowo mówi prawdę, gdyż mózg ludzki to o wiele doskonalszy mechanizm niż komputer. Po pierwsze ma większą pojemność i większe możliwości przetwarzania, po drugie żaden komputer nie może samodzielnie myśleć, wyciągać wniosków, odczuwać emocji takich jak gniew, strach, miłość. Nie może też marzyć! Co prawda komputer może dokonywać niesamowitych operacji matematycznych, ale nie stworzy scenariusza do filmu i nie napisze wiersza. I wreszcie po trzecie, funkcjonowanie mózgu nie opiera się tylko na impulsach elektrycznych, ale także na chemicznych, gdyż związki chemiczne biorą udział w przekazywaniu informacji w obrębie samego mózgu, ale też w wysyłaniu informacji na zewnątrz. Po czwarte i chyba najważniejsze - komputer nie posiada własnej świadomości!

Mózg z wyglądu przypomina orzech włoski. Jest miękką, szaro-różową tkanką o mocno pofałdowanej powierzchni. Mózg kobiety waży średnio 1200g, mózg mężczyzny jest odrobinę cięższy i waży 1350g. Mózg otrzymuje informacje od narządów zmysłów - oczu, uszu, języka, skóry i nosa oraz receptorów znajdujących się w mięśniach i receptorów temperatury znajdujących się na całym ciele. To trochę przypomina komputerowe urządzenia: myszkę, klawiaturę, kamerę, mikrofon. Otrzymane informacje zostają przekazane do specjalnych obszarów odbiorczych półkul mózgowych. Informacje przekazywane przez nerwy to impulsy nerwowe. Jest nawet taki żart: wypowiada się mężczyzna przed Sądem: jak ja mam być spokojny, skoro w głowie mam same komórki nerwowe.

Każdy nawet nie używany elektron posiada niewielki ładunek elektryczny. Ładunek ten jest produkowany przez różne ilości naładowanych elektrycznie związków chemicznych otaczających komórkę i znajdujących się wewnątrz niej. Impulsy nerwowe przemieszczają się w mózgu z prędkością 400km/h. Co sekundę przez jeden neuron może przejść 200 impulsów. I nawet podczas snu przez mózg przepływa 50 milionów impulsów.  Wszystko to dowodzi, że mózg ludzki jest najlepszym i najdoskonalszym komputerem jaki mógł powstać. Niestety nie jest niezawodny, ale o tym w następnym artykule, a jak dbać o mózg możesz przeczytać TUTAJ.