Leczenie zapachami to świetny sposób na łagodzenie delikatnych niedomagań ciała i zmysłów. W aromaterapii wykorzystuje się naturalne zapachy roślinne.

Podstawowym czynnikiem są olejki lotne, które nasz organizm wchłania bezpośrednio przez skórę (masaże, kąpiele i kompresy), lub wprowadza je do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie i inhalacje). Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy stosowali olejki pochodzące wyłącznie w sprawdzonych sklepach zielarskich i aptekach, bo tylko naturalne olejki są bezpieczne w stosowaniu i nie zawierają w swoim składzie żadnych rozpuszczalników i substancji dodatkowych. Nie są też sztucznie perfumowane, a to już ma istotne znaczenia dla naszego zdrowia. Olejki powinny być przechowywane w ciemnych, szklanych buteleczkach, a na opakowaniu powinna być informacja o ich zgodności z ISO oraz ateście PZH. Wszystkie olejki wykazują działanie bakteriobójcze, rozgrzewające oraz przeciwzapalne. A dokładniej?

Olejek cytrynowy poprawia nastrój, koncentrację oraz zwiększa odporność organizmu. Kąpiel z dodatkiem tego olejku ułatwia zasypianie i wyciszenie.
Olejek lawendowy także uspokaja i wycisza przed snem. Inhalacje z jego dodatkiem to skuteczny sposób na złagodzenie przeziębienia. Jeśli olejek lawendowy zastosujemy do masażu to pozwoli nam to na rozluźnienie mięśni i pozbycie się bólów reumatycznych. Kąpiel w olejku lawendowym zmniejsza potliwość oraz świetnie relaksuje.
Olejek rumiankowy ma delikatne działanie uspokajające, a kąpiel z jego dodatkiem wygładza i nawilża naskórek.
Olejek miętowy zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie, ułatwia trawienie, działa rozkurczowo na cały układ pokarmowy, działa przeciwbakteryjnie oraz stosowany jest jako środek przeciwbólowy.
Olejek sosnowy ma działanie bakteriobójcze, wykrztuśne, rozkurczowe. Kąpiel z dodatkiem tego olejku pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych zmniejsza bóle reumatyczne, działa uspokajająco oraz stosowany jest przy lekkich nieżytach górnych dróg oddechowych
Olejek goździkowy ma działanie antyseptyczne, rozkurczowe, przeciwbólowe oraz wzmacniające organizm. Stosowany jest przy zapaleniu jamy ustnej i skóry oraz przy bólach zębów i co ciekawe odstrasza komary.