Zbliżają się Święta Wielkanocne i na każdym stole oprócz różnych przysmaków nie powinno zabraknąć rzeżuchy (nie tylko jako dekoracji), chrzanu i buraczków z chrzanem tzw. ćwikły. 

Tradycyjnie pojawią się też mięsa, wędliny i różne sałatki. Rodzinne posiłki, przy suto zastawionym stole niestety odbijają się na naszym nadmiernie obciążonym układzie pokarmowym. Pomocne są wtedy dodatki, które wspomagają trawienie. Do dodatków tych właśnie należy rzeżucha, którą powinniśmy uprawiać cały rok, chrzan oraz ćwikła.

Rzeżucha jest prawdziwą "bombą" witaminową, potrzebna szczególnie wiosną, by pozbyć się zmęczenia wiosennego i nabrać wigoru. Oprócz tego, że wspomaga trawienie wspiera też pracę trzustki. Działa moczopędnie i odtruwająco, wspomaga leczenie łojotoku i trądziku. Postarajmy się, by rzeżucha gościła na naszych stołach nie jako dekoracja, ale w postaci kiełków lub jako młode roślinki stosowane na kanapki, gdyż kiełki rzeżuchy są źródłem witamin: A, B, C, K oraz wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, manganu oraz łatwo przyswajalnego jodu.

Chrzan przede wszystkim ułatwia trawienie białek, szczególnie zwierzęcych. Pomoże więc nam w "pozbyciu" się tych wszystkich wędlin i mięs, które pojawią się w naszych żołądkach w Święta. Chrzan reguluje pracę żołądka, przyśpiesza przemianę materii. Wiosną warto jeść chrzan, gdyż pomaga w przezwyciężeniu zmęczenia wiosennego. Ponadto chrzan to naturalny antybiotyk, remedium na chore zatoki i migdałki. Korzeń chrzanu obfituje w witaminy: A, B, B1, B2, C, E, a także wiele składników mineralnych, wśród których znajduje się potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, sód, cynk, siarka, jod oraz chlor.

Burak ćwikłowy reguluje przemianę materii i wspomaga pracę wątroby i nerek. Pomaga też wypłukiwać z organizmu toksyczne substancje m.in. kwas moczowy, który gromadzi się po spożyciu mięsnych potraw. Ponadto buraki zawierają wiele substancji odżywczych w tym witaminy A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, C oraz żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, sód, mangan i kobalt.