Któż z nas ich nie zna? Mało jednak kto wie, że zarówno larwy jak i osobniki dorosłe biedronek to drapieżniki. Żywią się bowiem owadami roślinożernymi w tym mszycami, czerwcami i tarcznikami.

Dorosła biedronka zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa kilkaset mszyc w ciągu swojego rozwoju. Dlatego też są naszymi najlepszymi sprzymierzeńcami w ogrodach i sadach. Występują w każdej szerokości geograficznej tam gdzie znajdują się sady, pola, ogrody, lasy i łąki.

Najbardziej popularny gatunek to biedronka siedmiokropka, która ma czerwone lub pomarańczowe pokrywy i na każdej z nich znajduje się po 3 kropki, a jedna na samym środku przy samej główce. W zależności od gatunku owady te mogą mieć zarówno kolor ciemnoczerwony, żółty jak również brązowy, czarny lub szary. Zimują tylko owady dorosłe skupiając się w grupach liczących czasem setki, a nawet tysiące osobników, w zacisznych i spokojnych kątach oraz szczelinach. Bądź ostrożny, gdyż mogą się ukrywać w zawiasach bram, w szczelinach okien i na ogławianych roślinach. Najlepszym sposobem wsparcia jest budowa schronień dla tych owadów. Chętnie bowiem zasiedlają zawieszone na drzewach, odwrócone do góry dnem doniczki wypełnione sianem lub suchymi liśćmi i korą, zabezpieczone od doły siatką, by zawartość "nie wypadła".