Wiosna to czas kiedy w lesie lub na łące możemy spotkać młode ssaki, takie jak sarny czy zające (to samo dotyczy też ptaków np. młodych sów).

Często sprawiają wrażenie opuszczonych, więc serce nam podpowiada, by zaopiekować się nimi. Pamiętajmy jednak, że samica-matka jest w pobliżu, obserwuje je z bezpiecznej odległości i zbliża się, kiedy przychodzi czas karmienia. Młode ssaki nie wydzielają intensywnego zapachu, mają ubarwienie maskujące i są mało ruchliwe, co chroni je przed niebezpieczeństwem i drapieżnikami. Gdyby samice przebywały cały czas w ich pobliżu mogłyby przyciągać uwagę drapieżników.

Nie zabierajmy zatem młodych z miejsca znalezienia, ani nie dotykajmy. Takie działanie może przynieść czasem więcej szkody niż pożytku. Młode może zostać odrzucone przez matkę (przy próbie "zwrotu" do miejsca znalezienia), albo będzie skazane na życie pod opieką człowieka w ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt. Powrót na wolność oswojonej sarny nie jest możliwy. Jeśli spotkamy młodą sarnę lub zająca, a także cielątko jelenia, najlepiej spokojnie oddalmy się z tego miejsca. To samo dotyczy ptaków.

Przypominamy również, że przetrzymywanie dzikich zwierząt przez osoby nieuprawnione, zgodnie z polskim prawodawstwem jest zabronione.