Skowronki kojarzą nam się z łanami zbóż i wolną przestrzenią. Są znakomitymi śpiewakami i to właśnie ten śpiew najbardziej kojarzymy.

Śpiewając, wzlatują wysoko, a następnie zataczają koła na niebie. Można by ich słuchać i obserwować przez cały dzień. Uspokajają nas swoim śpiewem, a naszym myślom pozwalają wznieść się daleko od problemów - ku wolności.

[audio url="/audio/skowronek.mp3"]

Skowronki to nieduże ptaki o rozpiętości skrzydeł około 36cm. Pan Skowronek od Pani Skowronek różni się tylko tym, że Pani Skowronek jest troszkę mniejsza. Ubarwione są jednolicie szarobrązowo z ciemniejszymi plamkami, ale brzuch i skrajne sterówki mają białe. Charakterystyczny dla skowronka jest niewielki czubek na głowie. Skowronki żywią się nasionami, drobnymi owadami, zielonymi częściami roślin. Gniazdo robią na ziemi w dołku i wyścielają je korzonkami, suchą trawą, liśćmi i włosiem. Mają dwa lęgi w roku i składają 3 do 5 jaj o różnej barwie: szarobiałe, szaroczerwone lub jasnobrunatne z ciemnymi plamkami. Ciekawostką jest to, że lot tokowy trwa zwykle około 4 minut. Ptak wznosi się  ze średnią prędkością 0,98m/s, a opada z rozpostartymi skrzydłami z prędkością 1,6m/s. Skowronki choć są pospolite w naszym kraju, są gatunkiem chronionym.