Skorki zwane są potocznie szczypawkami. Pewnie dlatego, że na końcu odwłoka mają szczypce. Nie są to jednak szczypce do szczypania, ale głównie do połączenia samca i samicy.

Drugą ich rolą jest odstraszanie potencjalnych napastników. Skorki nie wyglądają jak typowe owady. Mają skrócone skrzydła i wydłużone ciało zakończone szczypcami. Po tych szczypcach można właśnie poznać płeć skorka. Pani skorek ma szczypce krótkie, podobne do pęsety, cążki pana skorka są dłuższe i łukowato wygięte. Skorki są owadami o nocnym trybie życia. Lubią środowisko wilgotne. W ciągu dnia ukrywają się w spróchniałych pniach, pod kamieniami lub stosem gałązek.

A dlaczego o nich piszemy? Ponieważ mimo swojego mało zachęcającego wyglądu są naszymi sprzymierzeńcami w walce z mszycami, miodówkami, jajami motyli i chrząszczy. Przysmakiem skorków są też miękkie owoce, ale raczej uszkodzone. Co robić, aby przyciągnąć te owady do naszych sadów i ogrodów? Przede wszystkim nie zabijać ich! Ponadto można przygotować dla nich specjalne domki z zawieszonych, odwróconych doniczek do góry dnem i wypełnionych sianem lub wiórami. W takich domkach skorki gromadzą się w ciągu dnia, by w nocy wyruszyć na żer.