Zakwitły lipy i słychać po charakterystycznym "buczeniu" jak ciężko pracują pszczoły zbierając nektar. Czy zastanawiamy się czasami nad ich życiem jedząc pyszny miód?

Co wiemy o pszczołach? Otóż pszczoły miodne żyją w społeczeństwie, tzw. rodzinie pszczelej składającej się z matki, 15-60 tys. robotnic oraz od kilkuset do kilku tysięcy trutni (które żyją 4-5 tygodni). Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają w tym czasie około 3 000 jaj dziennie. Rodzina pszczela składa się w 2/3 z pszczół ulowych (młodych) i w 1/3 z pszczół lotnych, które to właśnie ciężko pracują przy zbieraniu nektaru. Czynnikiem mocno zespalającym rodzinę pszczelą jest stała wymiana pokarmu, głównie cukrowego, która umożliwia rozprowadzanie między robotnicami feromonu, produkowanego przez królową matkę, dzięki któremu pszczoły porozumiewają się. Pszczoły porozumiewają się także między sobą za pomocą "tańców". Umieją sobie w ten sposób przekazać informacje o zagrożeniu, dużych zapasach pyłku lub nektaru. W gnieździe u dołu plastrów, w tzw. rodni, pszczoły wychowują czerw (młodociane, niedoskonałe postaci pszczół i trutni), powyżej składają zapasy pyłku i pierzgi (zakonserwowany przez pszczoły pyłek kwiatowy. Pierzga spożywana jest przez pszczoły w okresach braku pyłku w przyrodzie, jesienią, późną zimą i wczesną wiosną). Zapasy miodu pszczoły magazynują w części nazywanej miodnią.

Pszczoły lotne (zbieraczki) pobierają nektar z kwiatów, dodają pierwsze enzymy i przynoszą do ula. W ulu przekazują nektar pszczołom ulowym, które wzbogacają świeży nakrop w aminokwasy, kwasy organiczne, dalsze enzymy rozkładające wielocukry na cukry proste i roznoszą nektar po wielu komórkach celem jego zagęszczenia. W miarę gęstnienia, miód przenoszony jest do następnych wyżej położonych komórek, jednocześnie dalej wzbogacany w związki organiczne. Dojrzały gęsty miód jest zasklepiany, komórki plastra zamykane są cienką warstwą wosku. Co robią pszczoły zimą? Otóż zimą pszczoły tworzą w ulu zwarty kłąb. Machając skrzydełkami wytwarzają energię cieplną o temperaturze 18°-20°C. Wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz ula, pszczoły regulują temperaturę w ulu: podwyższając ją lub obniżając.

Eksperci uważają, że 1/3 pożywienia, które spożywamy, zależy właśnie od pszczół.


Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień są efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania.

Dzięki pszczołom możemy korzystać z wielu produktów będących efektem zapylania. Są to przede wszystkim kwiaty, owoce i warzywa. W leśnictwie ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, pożywienia dla ptactwa, jak i do zwiększenia urodzaju owoców leśnych (poziomek, borówek, czarnych jagód, jeżyn, malin).
Ponadto głównym produktem, który uwielbiamy jest miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. A aby wytworzyć te wszystkie dobroczynne produkty pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów na 1 kg miodu. Widać tutaj jak ogromną pracę wykonują, byśmy na śniadanie mogli zjeść chleb lub bułkę z miodem.