Jak ogromną rolę odgrywają owady w zapylaniu roślin wszyscy wiemy. Do tych owadów należą nie tylko pszczoły miodne, ale również trzmiele, murarki, porobnice, lepiarki i pszczolinki.

Dzięki ich pracy plony roślin uprawnych wzrastają nawet o 75%. Ostatnio obserwuje się masowe wymieranie całych rodzin pszczelich, maleje też liczebność pszczół dziko żyjących takich jak np. trzmiele. Głównym zagrożeniem jest wzrastająca chemizacja upraw. Oprócz tych owadów bardzo pożyteczni są inni sprzymierzeńcy ogrodników a mianowicie skorki, biedronki i złotooki. Są drapieżnikami i żywią się przede wszystkim larwami mszyc oraz zwalczają innych uciążliwych zjadaczy roślin. Biedronki wyeliminują wełnowce, czerwce i tarczniki. Skorki rozprawią się nawet z gąsienicami. Złotooki zlikwidują czerwce, miodówki, larwy zwójek i przędziorki. Wszystkim tym naszym sprzymierzeńcom możemy pomóc budując hotele, gdyż coraz trudniej znaleźć im miejsce do rozrodu i przezimowania. Biedronki i skorki chętnie zasiedlają zawieszone na drzewach, odwrócone do góry dnem doniczki wypełnione sianem, suchymi liśćmi, korą i szyszkami. Taki wkład należy zabezpieczyć od spodu siatką, by nie wypadł. Oczka w tej siatce muszą być takich rozmiarów, by owady tam swobodnie wchodziły.

Złotooki są bardzo wrażliwe na mróz. Aby pomóc im przetrwać, wczesną jesienią należy umieścić w ogrodzie drewniane skrzynki wypełnione słomą. Przednia ścianka skrzynki powinna mieć szpary, przez które owady dostaną się do środka. Skrzynki umieszczamy na wysokości około 1,5 metra. Warto pomalować skrzynki na brązowy lub czerwony kolor, który wabi złotooki. Późną jesienią powinniśmy przenieść domki w suche i chłodne, ale nie zimne miejsce, a wiosną ponownie umieścić w ogrodzie. Dzięki jednej skrzynce można uratować nawet kilkaset tych pożytecznych owadów.
Domek dla trzmieli należy budować już na przedwiośniu. Powinien być w kształcie sześcianu z desek z jednym niewielkim otworem wlotowym. Środek domku przed zbiciem gwoździkami należy wypełnić suchą trawą lub suchym mchem. Domki można wieszać na drzewach, ścianach altany lub ustawiać na stojakach w ogrodzie.
Dla murarek i innych dzikich pszczół domki budujemy z pędów trzciny, maliny, lub forsycji, czarnego bzu lub bambusa. Jeden koniec pędu powinien tworzyć naturalne zamknięcie w postaci kolanka. Tak przygotowane pędy można umieścić w skrzynkach drewnianych, zabezpieczonych daszkiem. Domek wystawia się w pierwszej połowie kwietnia.

Teraz jesienią i zimą mamy czas na przygotowanie takich domków na rok przyszły, by już na przedwiośniu owady mogły korzystać z naszych hoteli. Domki powinny być usytuowane blisko roślin miododajnych, drzew i krzewów, które dostaczą pokarmu osobnikom dorosłym.