Swoim urokiem przyciągają wzrok, czarują, zachwycają. Nieuchwytne, bo zawsze gdy zapragniesz się im przyjrzeć z bliska właśnie odlatują. Spróbujmy jednak poznać kilka spośród tysięcy gatunków motyli.

 

Naukowa nazwa motyli Lepidoptera pochodzi od słów lepidos - łuska i pteron - skrzydło. Oznacza ona owady, których skrzydła pokryte są drobnymi łuseczkami. To one nadają motylom kolor, pozwalają maskować się lub przeciwnie, stać się niezwykle widocznymi.

Motyle dzienne są z pewnością najbardziej znanymi motylami. Jednak stanowią one nieliczną grupę, gdyż spośród 3156 gatunków motyli występujących w Polsce, do motyli dziennych zalicza się jedynie 164 gatunki. Motyle należą do owadów, u których zachodzi cykl życiowy z przeobrażeniem zupełnym. Najpierw z jajeczka wykluwa się larwa (gąsienica), która po wielu wylinkach przekształca się w poczwarkę. Dopiero z niej wykluwa się dorosły owad.

O ile większość ludzi lubi motyle, ich larwy - gąsienice, nie cieszą się taką sympatią. Są żarłoczne i wiecznie nienasycone, Odżywiają się głownie roślinami, które są w stanie czasami zupełnie ogołocić z liści. Gdy gąsienica osiągnie właściwy rozmiar przestaje żerować. Szuka dla siebie odpowiedniego miejsca do przepoczwarzenia.

Studium poczwarki jest wyjątkowo dramatycznym momentem w życiu motyla. Ciało owada ulega "upłynnieniu" i całkowitemu przebudowaniu. W związku z tym, że poczwarka jest bezbronna ma najczęściej maskujące barwy. Czasami jest zagrzebana pod ziemią, pod korą drzew lub pokryta gęstą warstwą włosków tworzących kokon. Dorosłe motyle to sprzymierzeńcy ogrodników. Zapylają kwiaty i upiększają nasze otoczenie. Zimowanie może odbywać się w postaci jaja, gąsienicy, poczwarki albo dorosłego motyla.

Te pozornie delikatne owady, są w stanie przezimować na różne sposoby. Część jak rusałka pawik, zimuje ukryta w różnych zakamarkach. Inne, jak rusałka admirał, odbywają daleką podróż na południe Europy, do Środkowej Azji lub Północnej Afryki.