1 kwietnia to świetny termin na takie święto, bo ptaki rozpoczynają swój śpiew i taniec godowy powodując feerię dźwięków. Właśnie teraz można je podpatrywać i słuchać do woli.

Aby to robić, nie trzeba wyjeżdżać w dalekie wyprawy. Wystarczy, że zajrzyjmy do ogrodu, pobliskiego lasu, parku czy na skwerek. Nawet w mieście, wśród domów możemy rozpocząć swoją przygodę z ptakami. Wystarczy spojrzeć na świat z cierpliwością i dociekliwością. Rozbudzić zmysł obserwacji. Szczególnie obserwowanie ptaków tych miejskich jest proste, gdyż przyzwyczajone do ludzi łatwo pozwalają się obserwować.

Wystarczy wówczas rzut oka, aby rozpoznać na spacerze towarzyszące nam ptaki: gołębie, wróble, kosy i szpaki, modraszkę wśród stadka bogatek, czy kawkę po jej szaro-popielatym kapturze i błysku niebieskiego oka. O ptakach miejskich pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ. Jesteśmy pewni, że obserwowanie ptaków nie może się nudzić! Celem Międzynarodowego Dnia Ptaków, ustanowionego już w 1906, jest zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. My dodatkowo zachęcamy do bacznego obserwowania całej przyrody, zwłaszcza teraz kiedy wszystko budzi się do życia.