Właśnie do Polski powróciły najsubtelniejsze, najdelikatniejsze i bardzo płochliwe ptaki. Mowa o żurawiach, które są najwcześniej powracającymi ptakami. Zimowały parami w Hiszpanii lub we Francji.

Dorosłe żurawie się nie rozstają i łączą się w pary na całe życie. Jesienią wraz z młodymi obok rodziców i sąsiadów odlatują od nas w kluczach. Teraz młode żurawie już wracają zaręczone, gdyż podczas zimowania połączyły się w pary. Pierwszej wiosny nie mają jednak lęgów. Zajmują się szukaniem swojego rewiru, o który jest dość trudno, bo są zajęte już przez bardziej doświadczone ptaki. Te młode ptaki żyją w parach, ale o rozmnażaniu myślą dopiero za kilka lat. Czasami łączą się w stadka młodzików i koczują na bagnach. Żurawie to ptaki otwartych przestrzeni. Kroczą na ziemi na długich nogach, wydziobując nasiona i chwytając owady ostro zakończonymi dziobami. Żywią się także jagodami i drobnymi kręgowcami.

{mp3remote}http://apoczywaj.pl/audio/zuraw_1.mp3{/mp3remote}

{mp3remote}http://apoczywaj.pl/audio/zuraw_2.mp3{/mp3remote}

Żurawie co roku odbywają widowiskowe toki. Samiec z samicą kroczą wokół siebie, kłaniają się sobie z rozpostartymi płasko skrzydłami i wyskakują wysoko w powietrze. Ogólne podniecenie wyrażają, podnosząc czasami gałąź lub kamień z ziemi i wyrzucając je wysoko w powietrze. Ptaki te mają długą tchawicę, dzięki czemu mogą wydawać trąbiące dźwięki, słyszane z odległości 2km. Dźwięk ten zwany jest klangorem. Żurawie były niegdyś ptakami pospolitymi, obecnie są dość rzadkie, gdyż potrzebują do życia rozległych, spokojnych obszarów. W Polsce żurawie objęte są ścisłą ochroną gatunkową.