Wiele ssaków biega, skacze, niektóre nawet pływają, ale tylko nietoperze są ssakami zdolnymi do lotu. Na świecie istnieje około 950 gatunków nietoperzy, w Polsce około 20 gatunków. Nietoperze dzielą się na dwa podrzędy: owadożerne i owocożerne.

Zamieszkują właściwie cały świat oprócz Antarktydy. Nietoperze są ogromnie zróżnicowane ze względu na wielkość: od maleńkiego świnionosa o czternasto centymetrowej rozpiętości skrzydeł do "latającego małego psa" o dwumetrowych skrzydłach.

Skrzydła nietoperza zbudowane są z cienkich warstw mięśni i elastycznych włókien pokrytych skórą. Kości ramienia wraz z pięcioma palcami podtrzymują skrzydła. Kciuk w kształcie pazura używany jest do pełzania, a u niektórych gatunków do zdobywania i przytrzymywania pożywienia. Mięśnie poruszające skrzydłami odpowiadają naszym mięśniom odwodzącym ramię, lecz są odpowiednio silniejsze. Niektóre mogą latać z prędkością przekraczającą 50km/h. Nietoperze są również najbardziej stadnymi ssakami.

Gromadzą się tysiącami w jaskiniach lub innych kryjówkach. Niektóre gatunki potrafią współpracować ze sobą w nocnych poszukiwaniach żywności. Samce i samice wzywają się nawzajem podczas godów, a potomstwo piskiem przyzywa matki wracające z łowów. Zimowy spoczynek u naszego rodzimego gacka brunatnego trwa od października do marca. Odbywa się zazwyczaj w innych niż latem kryjówkach, m.in. w jaskiniach i piwnicach. Temperatura owych pomieszczeń utrzymywać się musi na stałym poziomie kilku stopni powyżej 0°C.