Coraz częściej spotykamy się w mediach z bardzo złym wizerunkiem szczurów.

Można nawet wyciągnąć wnioski, że:

Szczur jest dziki, szczur jest zły, szczur ma bardzo ostre kły.

A po wpisaniu do przeglądarki hasła "szczur" dowiadujemy się, że zalewają miasto, że wszędzie ich pełno, roznoszą choroby, a nawet chorobom odkleszczowym są winne. Oczywiście ludzie umywają ręce od szczurzego problemu i w ogóle nie wiążą faktów, że wyrzucając resztki jedzenia do śmietników, często bez jakiegokolwiek zabezpieczenia przed zwierzętami przyczyniają sie właśnie do ich rozmnażania się. U zwierząt mechanizm działa prosto: jest jedzenie - jest rozmnażanie... No i coraz ich więcej i więcej i nagle bijemy na alarm, bo "brzydkie" szczury są wszędzie.

Faktycznie, szczury miały od początku zły start i zły PR - dżuma, cholera, pomieszkiwanie w kanalizacji, niszczenie zbiorów i przyczynianie się do klęski głodowej ludzi, nie mogło wpłynąć na pozytywne ich postrzeganie.  Spróbujmy jednak znaleźć w szczurach coś pozytywnego, coś co przekona nas do zmiany zdania na temat szczurów i zmniejszenia chociaż minimalnie naszej rosnącej niechęci.
Otóż naukowcy twierdzą, że szczury są bardzo inteligentne. Stawiają je obok takich umysłów jak delfiny, słonie, papugi, małpy i psy. To chyba jednak o czymś świadczy? Ponadto szczury są bardzo rodzinne, a matka szczurzyca troszczy się o swoje potomstwo z niezwykłym oddaniem. Mleko szczurzycy ma 3 razy więcej białka i 4 razy więcej tłuszczu niż krowie. Jest moc? Rzeczą wręcz niezwykłą jest, że przywódca szczurzego stada nie zajmuje się byle zwykłymi sprawami, bowiem od tego ma prawą rękę, asystenta, którego wysyła do załatwienia takich spraw. Najwyżej stojące w hierarchii osobniki nigdy nie jedzą pokarmu nieznanego pochodzenia. Od tego są zwiadowcy. Ponadto szczury umieją ze sobą współpracować, a jeden często pomaga drugiemu. Niewątpliwą zaletą jest ich sprawność fizyczna. Potrafią skoczyć na miękkie podłoże z wysokości 10 metrów, porównując i przeliczając na wymiary człowieka to człowiek musiałby umieć skoczyć z 60 metrów! Mogą pływać bez przerwy przez trzy doby! Czy człowiek wytrzymałby to? No i ostatnim argumentem jest to, że szczury są niezwykle czystymi zwierzętami, a np. w Japonii są uosobieniem nowej szansy i powodzenia, w Chinach przynoszą szczęście a  w Indiach można spotkać świątynie, w których szczury się karmi.
Myśląc o szczurach spróbujmy zrozumieć ich rolę w całym ekosystemie i spojrzeć na nie choćby nieco przyjaźniej :).