Błękitne gody

W godach weselnych nie obchodzimy godów błękitnych, choć są różne od papierowej, poprzez kryształową, a na dębowej kończąc. Błękitne gody dotyczą żab moczarowych, których samce właśnie podczas godów zachwycają błękitno-niebieską barwą. Pierwsze ciepłe i słoneczne dni kalendarzowej wiosny, to dobry okres, by wypatrywać niebieskich żab. Właśnie na przełomie marca i kwietnia przystępują one do godów i składania skrzeku.

Żaby moczarowe można obserwować na różnego rodzaju rozlewiskach, na czasowo zalewanych torfowiskach, moczarach śródleśnych a nawet stawach rybnych. Jednak w wybranych miejscach, gdzie grupują się duże ilości samców, woda aż bulgocze od ich ruchów i "kwilących" głosów godowych. Po pojawieniu się kijanek i przeobrażeniu się ich w małe żabki, dorosłe osobniki wracają na bagna, moczary i inne otwarte podmokłe siedliska. Na przełomie października i listopada żaby te zapadają w sen zimowy, zagrzebując się w miejscach osłoniętych przed nadmiernym zimnem, w norkach wygrzebanych w  ziemi, pod korzeniami drzew lub w ściółce. Budzą się dopiero tuż przed kolejnym sezonem godowym.

Żaba moczarowa jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną gatunkową. Jest wpisana do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych.

Ciekawostkę jest to, że żaba moczarowa nie wydziela żadnych toksyn ani nie posiada żadnych innych przystosowań obronnych. Jej strategia przetrwania opiera się na natychmiastowej ucieczce w sytuacji zagrożenia, dlatego są bardzo szybkie i bardzo płochliwe. Właśnie z tych powodów bardzo trudno je obserwować. Każde podejście do rozlewiska, w którym znajdują się niebieskie żaby kończy się natychmiastowym ich wypłoszeniem. A widok godów niebieskich żab jest naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Najnowsze

Najpopularniejsze