Kiedy zbieramy plony z ogrodu jesienią, cieszy nas każde warzywo i owoc. Gdy plonów wystarczy na bieżące potrzeby to nie ma problemu z przechowywaniem zbiorów.

Kiedy natomiast plony zaskoczą samego ogrodnika trzeba gdzieś je umieścić i zabezpieczyć, aby wydłużyć ich okres użytkowania. Przy zachowaniu pewnych zasad i warunków, warzywa dotrwają nawet do stycznia lub do wyczerpania zapasów. Warzywa powinny być przechowywane w pomieszczeniach o niskiej temperaturze (1-2oC) i wysokiej wilgotności powietrza (około 90%). Do takich pomieszczeń należą piwniczki ziemne, altany, szopy, strychy oraz balkony.

W piwniczkach ziemnych nie spada temperatura zimą poniżej 4oC, a latem nie rośnie powyżej 8oC. W piwniczce takiej możemy przechowywać wszystkie warzywa, owoce, przetwory oraz cebule i kłącza roślin ozdobnych. Owoce i warzywa w zależności od gatunku powinny być ułożone w drewnianych skrzyniach, workach jutowych (nigdy plastikowych)lub ułożone na półkach. Przechowywane owoce w momencie składania powinny być dobrej jakości, bez okaleczeń, nadgryzień i obić.

W altanach i szopach można przechowywać warzywa korzeniowe oraz cebulę.

Na strychu najczęściej możemy przechowywać cebulę, czosnek i wszelkiego rodzaju grochy. Warunkiem jest to, żeby strych był suchy i chłodny. Czosnek i cebula może być spleciona w warkocze i powieszona w przewiewnym miejscu.

Na balkonie, ułożone w skrzynki z wilgotnym piaskiem i zabezpieczone przed opadami i słońcem, możemy przechowywać warzywa korzeniowe, kalarepę, kapustę. Jeśli pojawią się mrozy skrzynki należy dodatkowo zabezpieczyć i ocieplić.

W piwniczce domowej można przechowywać owoce dyni, cukinii. Trzeba je jednak wykorzystać do grudnia, gdyż potem tracą właściwości i stają się mniej smaczne.