Proso to zboże, które osiąga metr wysokości i tworzy małe w kolorze kremu, żółte lub czerwonawe ziarna, z których uzyskuje się kaszę jaglaną (inne nazwy to jagły lub krupy).

Właśnie dzięki kaszy, która dzięki zainteresowaniu zyskuje teraz drugie życie, proso nie pójdzie w zapomnienie. Białko prosa zawiera lizynę, która odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. A ziarno prosa zawiera znaczne ilości fosforu, wapnia, cynku, jodu, potasu, sodu, magnezu i bromu, witaminy B1 i B2 oraz krzemionkę, dzięki której nasze stawy, kości, serce, skóra, włosy oraz paznokcie są mocne i zdrowe. Zaletą kaszy jaglanej jest to, że nie zawiera glutenu i usuwa z organizmu nadmiar wilgoci, zwłaszcza po lekkim uprażeniu. Ponadto dostarcza ok. 320-340 kcal w 100 g, jest więc bardzo dobrym źródłem energii, a przy tym na długo zasyca. Wadą kaszy jest jej wysoki indeks glikemiczny.

Wśród zdrowej żywności znajdziemy jeszcze inne produkty jaglane. Z ziarna prosa uzyskuje się mąkę, która ma charakterystyczny słodko-gorzkawy posmak oraz chrupki jaglane, które mają w składzie grysik jaglany.

Z jagieł można przyrządzać różnego rodzaju zupy, zapiekanki, pasztety i pierogi, a nawet ciasta i inne desery.

Polecamy włączenie jagieł do diety, zwłaszcza, że cena za tyle dobrodziejstw też nie jest wygórowana.