Pewnie zastanawiacie się czasami jak nazwać powalone wiatrem drzewa. Otóż nasz język dość precyzyjnie określa drzewo złamane jako wyłom, a drzewo wywrócone z korzeniami jako wykrot.

Najczęściej wykrotami są drzewa z płytkim systemem korzeniowym. Drzewa z systemem palowym częściej się łamią, powodując wyłomy zwane też wiatrołomami. Przy silnie nasiąkniętej glebie i bocznym wychyleniu środka ciężkości pnia i korony drzewa może dojść do wywrotu nawet przy niewielkim wietrze. W takich warunkach przewracają się również drzewa zwykle odporne na wywracanie (np. sosna zwyczajna).

Wyłomy i wykroty pozostawione bez ingerencji stają się pokarmem i domem wielu zwierząt, grzybów i innych organizmów.

Wykroty mogą być całkowite (kiedy pień drzewa wraz z koroną leży na ziemi), częściowe (kiedy karpa jest wyraźnie naderwana), zwykłe (jeżeli pień lub korona nie opiera się o inne drzewo) i  podparte (zawieszone) (kiedy pień lub korona opiera się o inne drzewo). Wyłomy i wykroty mogą być pojedyncze lub grupowe. Polska jest położona w takiej strefie klimatycznej, w której bardzo często dochodzi do występowania takich zjawisk, jak wichury, burze czy opady śniegu, na skutek których dochodzi właśnie do uszkadzania drzew i krzewów.