Czy zastanawiamy się czasami jakie polne kwiaty mijamy jadąc lub idąc drogą? Gdyby ich nie było latem byłoby bardzo smutno, ale jak są to nie zwracamy na nie szczególnej uwagi.

A może warto? Wiele z nich to zioła i nadają się do naszej domowej apteczki lub stosujemy je, nawet nie wiedząc o tym, w kupowanych środkach medycznych.

Cykoria podróżnik jest rośliną wieloletnią, rośnie na nieużytkach, ugorach i przydrożach. Ma szarozielone łodygi, wąskie liście oraz ładne, duże kwiaty o niebieskiej barwie. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Stosowana jest w lecznictwie ludowym i to zarówno korzeń jak i ziele. Napary z korzenia i ziela stosuje się dla poprawienia przemiany materii, przy niedoborze mikroelementów, przeciw robakom i jako lek ogólnie wzmacniający.

Krwawnik pospolity spotykany na przydrożach, miedzach, pastwiskach, nieużytkach i suchych łąkach ma liście pierzaste, lancetowate, długie, ułożone jak pióra strusia. Łodygę ma sztywną, wyrastająca corocznie z rozłogów do wysokości 10-60cm, a kwiaty ma białe z lekkim różowatym odcieniem, zebrane w niby baldachy na szczytach pędów. Kwitnie od lipca do października. Krwawnik działa przeciwskurczowo dzięki flawonoidom i olejkowi lotnemu. Jest łagodnie moczopędny, żółciopędny i przeciwbólowy. Ma również właściwości wzmacniające i regulujące przemianę materii. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, więc ułatwia trawienie.

Wrotycz pospolity jest to bylina, rozrastająca się w duże kępy. Łodygi ma sztywne, wyrastające do 1,5m, zakończone kwiatostanem spłaszczonych na kształt guziczków koszyczków kwiatowych, złożonych tylko z rurkowatych kwiatów barwy pomarańczowożółtej. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Liście ma duże, pierzaste, podobne do jarzębiny. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Cała roślina ma korzenny, ostry zapach. Występuje pospolicie w całym kraju przy drogach, zabudowaniach, na miedzach, skarpach i w zaroślach. Kwiat wrotyczu zawiera olejek, garbnik i substancję gorzką. Używany jest jako środek przeciw wszawicy. 

Marchew zwyczajna - rośnie dziko w całej Polsce (łąki, przydroża, przychacia). Jako roślina jadalna jest znana od ok. 2 tys. lat p.n.e. W pierwszym roku uprawy tworzy rozetę pierzastodzielnych liści i mięsisty korzeń spichrzowy, w drugim roku — pęd kwiatowy, wysokość rośliny to 40–100 cm. Kwiaty ma drobne, białe, w baldachach. Marchew zwyczajna jadalna ma korzeń kulisty, owalny, cylindryczny lub wrzecionowaty, barwy pomarańczowoczerwonej, o znacznej wartości biologicznej ze względu na wysoką zawartość karotenoidów, cukrów (4–6 mg%) i soli mineralnych. Jest spożywana na surowo lub po ugotowaniu, w postaci soków, konserw itp. Surowiec korzeń, a czasem też nasionka wykorzystywane są dla celów leczniczych.

Mydlnica lekarska jest to roślina wieloletnia, kłączowa. Osiąga wysokość ok. 50-80cm, liście ma długie, lancetowate, szarozielone. Kwiaty białe lub różowe, zebrane w krótkie grono, wydzielające lekki zapach migdałów. Rośnie na nieużytkach, miedzach, polach ornych, przy drogach, w zaroślach, ogrodach i pod płotami. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Korzeń mydlnicy obecnie wchodzi w skład niemal wszystkich mieszanek ziołowych do mycia włosów. Ładnie się pieni, zmiękcza wodę, a włosom nadaje puszystość i połysk.

Dziurawiec zwyczajny jest także rośliną wieloletnią. Jest to niski półkrzew o drobnych, owalnych liściach i żółtych kwiatach, zebranych na szczytach pędów w niby baldachy. Jest także jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Nazwa dziurawiec pochodzi stąd, że gdy spojrzymy na liście pod światło to wydaje się, że jest pokłuty, bo ma maleńkie otworki, wyglądające jak czarne kropki. Są to zbiorniczki olejku lotnego. Za dawnych czasów dziurawiec uważany był za lek uniwersalny. Polecali go już Hipokrates i Paracelsus. Do dziś ma wielorakie zastosowanie. Głównie jednak zalecany jest jako najwszechstronniej działający lek w schorzeniach wątroby i przewodu pokarmowego, ale także w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności oraz migrenie.

Ślaz jest rośliną jednoroczną, dwuletnią, bądź byliną o promienistych pięciopłatkowych kwiatach takiej samej budowy jak kwiaty malw, ale drobniejszych. Ślaz jest rośliną leczniczą. Stosowany głównie jest w nieżytach górnych dróg oddechowych. Chroni błonę śluzową jamy ustnej przed podrażnieniami. Łagodzi kaszel, ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza stan zapalny