Mówi się, że królowymi rabat są róże. Wg mnie jednak peonie (zwane też piwoniami) nie ustępują różom zarówno wyglądem jak i zapachem. Tradycja uprawy sięga w Europie XVIII w., zaś w Chinach były znane kilkaset lat wcześniej.

Kwitną w zależności od odmiany w maju i czerwcu. Pomimo małego zróżnicowania kolorystycznego jest wiele gatunków różniących się kształtem, budową kwiatów oraz terminem kwitnienia.

Piwonia lubi stanowisko słoneczne, ale toleruje także stanowiska półcieniste, jeśli przynajmniej przez połowę dnia będzie oświetlana przez słońce. Lubią być osłonięte od wiatru. Piwonie sadzimy na przełomie sierpnia i września. Potrzebują dużo miejsca, dlatego należy sadzić 2 rośliny na 1m2.  Piwonia nie lubi przesadzania i może po tym zabiegu przez parę lat nie kwitnąć. Rośliny potrzebują dwóch, trzech lat na aklimatyzowanie się w nowym miejscu. W pełni okazała będzie dopiero 3 – 4 letnia roślina. Na pocieszenie dodam, że są to rośliny długowieczne i raz posadzone mogą rosnąc w tym samym miejscu nawet 15 lat. Na efekty warto czekać!