Hortensje niewątpliwie kojarzą nam się z ogrodem wiejskim. Już nasze babcie lubowały się w nich i doceniały ich niewątpliwą urodę. I nie bez powodu. Hortensje zachwycają swoimi kwiatami od czerwca do września.
Nazwa hortensja pochodzi podobno od imienia panny Hortensji Barrét kobiety, która jako pierwsza wzięła udział w podróży dookoła świata w męskim przebraniu wraz z botanikiem Philibert'em Commersonem. To on jako pierwszy zwrócił uwagę na tę efektowną roślinę w Japonii.
Hortensje nie są łatwymi roślinami w uprawie, w lecie konieczne jest codzienne podlewanie odwapnioną, miękką wodą. Ponadto lubią glebę przepuszczalną, próchniczną i wilgotną, a źle znoszą gleby ciężkie i gliniaste. Preferują stanowiska od słonecznych do półcienistych, przy czym słońce będzie sprzyjało lepszemu kwitnieniu. Lubią stanowiska osłonięte od wiatru. U hortensji nie skraca się pędów, a jedynie po kwitnieniu przycina się przekwitłe kwiatostany. Z krzewu usuwa się pędy złamane, cienkie i słabe.
Jest wiele odmian hortensji, ale można je podzielić na trzy główne typy: hortensje ogrodowe, bukietowe i pnące. Hortensje ogrodowe są dostępne w wielu odmianach. Ich wielkość, kolor i kształt możemy dopasować do własnych preferencji. Hortensje bukietowe zwykle mają kremowobiałe kwiaty, które podczas przekwitania stają się różowoczerwone. Hortensje pnące charakteryzują się tym, że maja korzonki przybyszowe, które silnie przyczepiają się do chropowatych powierzchni. Najlepiej sadzić je przy wysokich drzewach, bądź przy solidnych ogrodzeniach lub murach.
Ciekawostką jest to, że można sterować kolorem kwiatów hortensji, ponieważ wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie hortensja. Zasadowy odczyn gleby spowoduje, że uzyskamy czerwonawe odcienie hortensji, kwaśna gleba spowoduje, że kwiaty hortensji staną się niebieskie, a nawet fioletowe. Kwiaty hortensji świetnie nadają się do suszenia i pięknie wyglądają w suchych kompozycjach.