W maju urzekają nas wdziękiem licznych, choć drobnych kwiatów w kolorze błękitnego nieba. Niezapominajki, zwane inaczej niezabudkami, bo o nich mowa, to z wyglądu uosobienie delikatności, jednak w rzeczywistości to całkiem "proste w obsłudze" rośliny.

Tak naprawdę uprawiają się same i są mało wymagające. Potrzebują do życia wilgoci i przeciętnej gleby. Rosną i kwitną zarówno w cieniu jak i w słońcu. A kwitną od końca kwietnia do czerwca.

Wśród 50 gatunków niezapominajki są byliny, rośliny dwuletnie i jednoroczne. W naszych ogrodach można spotkać kilka z nich. Odmiany hodowlane mogą mieć kolor różowy i biały. Zwykle niezapominajki kupujemy wiosną jako rozsadę, która była wysiewana latem poprzedniego roku. Sami możemy rozmnożyć te błękitne kwiaty przez wysiew nasion w czerwcu. Musimy jednak pamiętać, że zakwitną w przyszłym roku.

Jeśli obdarujemy bliską naszemu  sercu osobę bukiecikiem niezapominajek to tak jakbyśmy wysłali wiadomość, że nie chcemy, by o nas ta osoba zapomniała. A my nie zapomnijmy, że 15 maja to Święto Polskiej Niezapominajki i nie zapomnijmy w czerwcu rozsiać niezabudkowych nasionek w naszych ogrodach.