Najczęściej spotykanymi kwiatami, które kwitną w zbożu latem są chaber polny, mak polny oraz wyka.

 

MAK POLNY wygląda przecudnie wystawiając swoją czerwoną główkę do słońca. Kwiaty są osadzone pojedynczo na długich szypułkach, odstająco owłosionych, wyrastających z kątów liści. Kwiaty przed rozwinięciem są zamknięte w dwudziałkowym kielichu, owłosionym, odpadającym.  Korona składa się z 4 płatków o średnicy do 10 cm, płatki są czerwone do purpurowych (bardzo rzadko różowe lub białe) i zawsze z czarną plamą u nasady. Słupek otoczony jest bardzo licznymi, ciemnofioletowymi i niezgrubiałymi pręcikami. Pąki kwiatowe zwisają, natomiast kwiaty i makówka (jajowata torebka) są wzniesione. Gdy makówka dojrzeje pod jej tarczą pojawiają się otworki, przez które wysypują się bardzo liczne nasionka. Mak polny to roślina jednoroczna. Kwitnie od maja do sierpnia. Jako surowiec zielarski działa przeciwzapalnie, powlekająco i uspokajająco. W medycynie ludowej wewnętrznie napar jest stosowany przy kaszlu, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, bezsenności, nadmiernej pobudliwości oraz zaburzeniach trawiennych na tle nerwicowym. Zewnętrznie używa się naparów podczas stanów zapalnych do płukania jamy ustnej, dziąseł i gardła, przemywania spojówek oczu.

CHABER BŁAWATEK - pamiętam jak moja babcia robiła wino z kwiatów chabra. Miało ładny kolor ;-) i było bardzo smaczne. Chaber jest rośliną jednoroczną. Dorasta do wysokości 90 cm, ma szarozielone lancetowate liście i wzniesioną łodygę. Roślina ta przyciąga pszczoły i inne owady. Kwitnie od maja do sierpnia. Wytwarza pojedyncze i pełne kwiaty barwy białej, różowej i najbardziej charakterystycznej - niebieskiej. Owocem jest niełupek. Jako surowiec zielarski ma działanie moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

WYKA POLNA - ojej chciałabym opisać tę roślinę, ale nie będzie chyba łatwo. Należy do rodziny bobowatych. Pnie się i może osiągać długość 2 m. Kwiaty są drobne, błękitne lub białe i zebrane w grona. Nasiona są podłużne w kolorze brunatnozielonym, prawie kuliste, krótkie schowane w strąku. Wyka kwitnie od czerwca do września. Niestety wyka nie posiada żadnych właściwości leczniczych.