W różnych regionach naszego kraju wszystkie z opisanych poniżej drzew lub krzewów mają owoce, które regionalnie różnie się nazywają.

Niektóre z nazw okazują się być co najmniej zaskakujące jak np. gulałki, z którymi to spotkałam się przy określeniu owoców żurawiny. Jakkolwiek nazywane, przepięknie zwiastują nam koniec lata barwnymi owocami, będąc ucztą dla naszych oczu oraz w niektórych przypadkach pokarmem dla nas oraz ptaków.

Żurawina - mała płożąca krzewinka, zimozielona, o długich, nitkowatych pędach. Rośnie na terenach podmokłych lub w bagiennych w lesie. Owocem żurawiny jest charakterystyczna ciemnoczerwona jagoda, która jest bogatym źródłem witaminy C, E i błonnika. Owoce po zebraniu świetnie się przechowują, dzięki zawartości naturalnego konserwantu - kwasu benzoesowego. Świetnie też nadają się na przetwory np. sok żurawinowy, suszoną żurawinę, konfitury, żurawinę do mięs i serów oraz nalewkę żurawinową.

Aronia - jest to krzew osiągający wysokość do 2,5m. Liście ma naprzemianległe, ciemnozielone długości do 6cm. Jesienią pięknie się przebarwiają na kolor pomarańczowy, a potem czerwony. Owocem aronii jest jagoda o barwie ciemnogranatowej i słodkawo-cierpkim aromatycznym miąższu. Zawiera witaminy C i P oraz sole mineralne: potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Owoce pokryte są delikatnym meszkowatym nalotem. Aronia świetnie nadaje się na dżemy, konfitury, soki i nalewki.

Głóg - jest krzewem albo drzewem osiągającym tylko kilka metrów wysokości. Pędy ma czerwonobrązowe, nagie, pokryte krótkimi cierniami, liście jajowate, drobne z 3-7 klapkami. Owoce są kuliste lub jajowate, ciemnoczerwone z jedną lub niekiedy dwoma pestkami. Kwiaty i owoce głogu były od dawien dawna stosowane jako powszechny lek ludowy. Wywar z liści głogu poprawia ukrwienie naczyń wieńcowych i zwiększa siłę mięśnia sercowego. Głóg zawiera również substancje wpływające na rytm serca.

Jarzębina - jako drzewo dorasta do kilkunastu metrów wysokości. Ciekawostką jest to, że starość jarzębiny zaczyna się w tych samych latach, co starość człowieka, rzadko bowiem drzewo to przekracza 90 lat życia. Liście jarzębiny są nieparzystopierzaste, lancetowate, ostro piłkowane z wierzchu ciemnozielone, pod spodem szarozielone i owłosione. Owoce - pęki korali wielkości grochu, są początkowo żółtawe, potem pomarańczowe, by pod koniec lata stać się soczyście czerwonymi. Wtedy właśnie u schyłku lata jarzębina jest najpiękniejsza... Jarzębina jest starym lekiem ludowym. Napar z jej kwiatów i owoców uśmierza bóle wątroby. Pomaga także przy zaburzeniach jelitowych, dolegliwościach nerek i pęcherza, reguluje przemianę materii. Nadaje się na konfitury, galaretki i dżemy. Świeże owoce należy przetrzymać przez 1-2 dni w zamrażalce lub po prostu zebrać owoce po pierwszych przymrozkach, są wtedy łagodniejsze w smaku i zawierają mniej goryczy w smaku.

Kalina - Dorasta do około 4 metrów wysokości. Korę ma cienką jasnoszarą, podłużnie porysowaną. Owocuje obfitymi gronami kulistych jagód, najpierw z zielonych robią się koralowe, a potem wreszcie czerwone. Zarówno w okresie kwitnienia jak i owocowania kalina jest pełna wdzięku i malarskiego uroku. Nic więc dziwnego, że jest bohaterką wielu wierszy i obrazów. W wierzeniach ludowych symbolizowała młodość i niewinność. Jest rośliną leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób kobiecych, związanych z problemami zdrowotnymi i bolesnościami w czasie ciąży i menstruacji. Owoce są jadalne, choć surowe są w dużych ilościach szkodliwe dla dzieci. Kalina nie jest ceniona ze względów smakowych, gdyż w smaku jest po prostu gorzka.

Rokitnik - jest to silnie rozgałęziony krzew osiągający wysokość do 6 metrów. Wyglądem przypomina krzaczaste gatunki wierzb. Rośnie bardzo powoli. Liście ma wąskie i krótkoogonkowe z wierzchu szarozielone, a pod spodem srebrzyste. Owoce ma początkowo zielone, potem pomarańczowe. W środku znajduje się pestka. Owoce są soczyste, aromatyczne, o charakterystycznym kwaśno cierpkim smaku. Zawierają mało cukru a bardzo dużo witaminy C, a także E, F, K i P, kwas foliowy, prowitaminę A i D, mikroelementy, m.in. mangan, żelazo i bor. Wydzielają zapach przez niektórych uważany za nieprzyjemny. Po przemarznięciu stają się słodkie. Na szczególną uwagę zasługuje olej z rokitnika, który wszechstronnie wpływa na układ krwionośny. 

Ognik - jest krzewem liściastym dorastającym do 2-3 metrów wysokości. Ma owalne, na brzegu piłkowane liście, które opadają dopiero po silnych mrozach. Owoce ognika mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone w zależności od odmiany. Długo utrzymują się na drzewie. Są niesmaczne i uwaga! lekko trujące. Ognik jest miododajny, gdyż jego kwiaty zwabiają mnóstwo pszczół. 

Wszystkie wymienione rośliny są pokarmem dla ptaków, dlatego nie zrywajmy wszystkich owoców i dzielmy się z nimi. Przecież muszą jakoś przetrwać całą zimę.