Maj kojarzy nam się z bzami i konwaliami. To właśnie w maju kwitną radując nasze oczy i nos, gdyż niewątpliwie pięknie pachną. Konwalie majowe o drobnych, dzwonkowatych kwiatach, symbolizują czystość i niewinność.

Rośliny te pochodzą z rodziny liliowatych, a występują na obszarze Europy, Azji i Ameryki Południowej. W Polsce występują na terenie całego kraju w zacienionych lasach oraz w zaroślach, gdyż preferują stanowisko cieniste lub półcieniste. Konwalia majowa tworzy liczne kłącza rozchodzące się płytko pod powierzchnią ziemi.

Kwitnie w postaci jednostronnego grona. Ich wspaniały i intensywny zapach potrafi roznieść się po całym domu, przypominając nam o wiośnie. Dzięki temu właśnie zapachowi konwalie wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym. Po przekwitnięciu pojawiają się czerwone jagody, a w nich znajdują się nasiona rośliny. Konwalia wykorzystywana jest w lecznictwie jako lek nasercowy. Jednak przedawkowanie grozi zatruciem, więc lepiej na własną rękę nie wykorzystywać tej rośliny do samoleczenia.