Knieć błotna to nic innego jak nasze ulubione wiosenne kaczeńce, które są charakterystyczne głównie dla terenów podmokłych. Rosną właściwie w całej Polsce i już w kwietniu ożywiają wilgotne łąki, brzegi rzek, strumyków i stawów. Kwiaty kaczeńców rozkwitają nim jeszcze rozwiną się w pełni liście.

 

Dopiero w czerwcu, kiedy już dawno nie pamiętamy o kwiatach kaczeńców, liście zaczynają szybko rosnąć osiągając około 15 cm średnicy. I wtedy to one powinny zbierać laury za wygląd, bo są bardzo efektowne. Knieć błotna ma długą i pustą łodygę o długości około 50cm. Kwiaty są miododajne i przywabiają liczne gatunki owadów. Składają się zazwyczaj z 4-5 płatków, które czasem zabarwione są od spodu na zielony kolor.

W sprzedaży możemy spotkać kilka odmian kaczeńców m.in. białe, pomarańczowe, pełne lub pojedyncze. Wszystkie należy sadzić nad brzegami zbiorników wodnych, na głębokości nie większej niż 10cm. Dobrze wyglądają w towarzystwie irysów żyłkowanych, pierwiosnków, tataraku oraz pałki wodnej. Jeśli chcemy zaś, by kaczeńce nie rozrosły się nadmiernie, trzeba posadzić je w koszyczkach do sadzenia roślin wodnych.