Dlaczego kwiaty pachną i są kolorowe?

Wiosna powoli rozkwita. Najpierw pojawiają się kwiaty wiosenne takie jak krokusy, przebiśniegi, zawilce, przylaszczki, potem coraz więcej gatunków kwitnie i coraz barwniej na świecie. Kwiaty kuszą nie tylko wyglądem, barwami, ale też zapachem.

Niestety to kuszenie nie jest przeznaczone dla nas ludzi, lecz do wabienia zwierząt zapylających. Wiadomo, że aby powstały nasiona, kwiat musi zostać zapylony. W wielu przypadkach zapylenie musi nastąpić pyłkiem pochodzącym od innego osobnika tego samego gatunku. Ktoś więc musi przenieść ten pyłek. Roślina wytwarzając barwy i zapach zwabia owady, które właśnie to czynią.

Pyłek może być też przenoszony przez wiatr, wodę oraz inne zwierzęta np. ślimaki, ptaki, nietoperze.

Każdy gatunek roślin na również ściśle określony czas najobfitszego wydzielania nektaru i pyłku kwiatowego, np. róża najwięcej pyłku wydziela w godzinach 7-11, mak lekarski 6-9, a werbena od 7-12. Jest to niewątpliwie związane z aktywnością zapylających je zwierząt. Swoje barwy kwiaty zawdzięczają obecności różnych barwników w komórkach płatków, m.in. antocyjanów, karotenów, czy ksantofili.

Zapach zaś wytwarzany jest w specjalnych gruczołach zapachowych (osmoforach) na wewnętrznej stronie płatków. Nie wszystkie kwiaty pachną dla nas ludzi atrakcyjnie. Na przykład niektóre kwiaty, zapylane przez muchówki wydzielają intensywny zapach zepsutego mięsa. Intensywność i czas trwania zapachu zależy od stadium rozwoju roślin. W okresie dojrzałości pyłku jest on najintensywniejszy.

Najnowsze

Najpopularniejsze