Tulipanowy zawrót głowy

Tulipany są najładniejszymi wiosennymi kwiatami. Kwitną już pod koniec marca, a bogactwo gatunków (około 120) i odmian (około 15 000) powodują, że zaskakują nas feerią barw: od śnieżno białych przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe do ciemno czerwonych, fioletowych.

Trudno też stwierdzić, czy ładniejsze są te stulone, czy gdy rozłożą swe kielichy, ukazując barwne wnętrze. Pewne jest, że w pełni swoją urodę ukazują, gdy rosną grupami, przynajmniej po kilka sztuk. Tulipanowe cebulki sadzi się jesienią, na przełomie września i października. Lubią stanowisko słoneczne i zaciszne. Nie lubią podmokłych gleb, a tam gdzie ziemia jest gliniasta, pod cebule należy podsypać drenaż z piasku lub żwiru. Najpierw, przeważnie już w marcu, wychylają spod ziemi liście: zwykle duże i mięsiste.

Dopiero potem na pojedynczych łodygach pojawiają się kwiaty - kielichy.

I właśnie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzić po przekwitnięciu, jest tzw. ogławianie, czyli usunięcie przekwitniętych kwiatów tulipanów. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych, dzięi którym właśnie możemy rozmnażać tulipany. Liście tulipanów pozostawia się aż do zaschnięcia i do tego czasu tulipany należy podlewać. Po zaschnięciu wszystkich liści, cebule tulipanów należy wykopać, przesuszyć, oczyścić z resztek ziemi i przechować w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia, czyli do jesieni. W domu tulipany jako kwiaty cięte powinno się trzymać w chłodnym miejscu, gdyż zbyt wysoka temperatura skraca okres ich kwitnienia.

Artykuły powiązane

Najnowsze

Najpopularniejsze