Bonsai - miniaturowe drzewa i krzewy

Sztuka bonsai powstała w Chinach, ale nazwa jej wywodzi się z języka japońskiego. Japońskie słowo bonsai składa się z dwóch części: "bon" oznacza tacę lub pojemnik i "sai" drzewo, roślinę. Bonsai zatem to drzewo lub krzew posadzone i uprawiane w płaskim pojemniku i zminiaturyzowane dzięki specyficznej uprawie i pielęgnacji. Inspiracją dla twórców były i są drzewa rosnące w naturalnym środowisku.

Patrząc na miniaturowe drzewko możemy je sobie wyobrazić w większej skali, smagane wiatrem lub rosnące w lesie. Każde bonsai odznacza się niepowtarzalnym charakterem. Bonsai klasyfikowane są na wiele sposobów. Poniżej przedstawimy jeden z nich:
1. Shohaku bonsai - z drzew iglastych.
2. Zoki bonsai - z drzew i krzewów liściastych.
3. Mimono bonsai - bonsai z ozdobnymi owocami.
Styl bonsai, czyli forma, jaką nadamy drzewku, zależy głównie od cech posiadanego materiału roślinnego. Wybierając drzewko musimy wziąć pod uwagę, czy cechy gatunkowe i odmianowe roślin pasują do planowanego stylu. Zdecydować się trzeba na taki styl, którego uformowanie wymagać będzie jak najmniejszej liczby drastycznych zabiegów. Niewątpliwie uprawa bonsai wymaga ogromnej cierpliwości i czasu.
Uprawa bonsai najbardziej jest popularna oczywiście w Japonii. Do Europy dotarła dopiero w 1878 roku na wystawę w Paryżu.

Najnowsze

Najpopularniejsze