Jak odróżnić pietruszkę od pasternaka?

Czasami robiąc zakupy warzywne, nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w popularnej włoszczyźnie zamiast pietruszki znajduje się pasternak. Obydwa warzywa są niezwykle cenne ze względu na wartości odżywcze, ale jak je odróżnić?

Pietruszka zwyczajna jest niskokaloryczna, gdyż zawiera 55kcal w 100g i ma niski indeks glikemiczny (52), więc mogą ją swobodnie jeść diabetycy. Dostarcza witaminę C, witamin z grupy B, witaminę A i E. Ponadto dostarcza wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku i manganu. Pietruszka ma charakterystyczny słodkawy i lekko cierpki smak.

Pasternak zwyczajny wygląda jak pietruszka. Występuje pospolicie na łąkach i przydrożach. Jest cennym źródłem witaminy C, witamin PP, witaminy E, prowitaminy A, błonnika. Zawiera też witaminy z grupy B oraz magnez, wapń, żelazo, fosfor  i potas. W smaku pasternak jest delikatniejszy i słodszy, ponieważ zawiera dużo więcej cukru. Jego smak bardziej przypomina marchewkę. Jest też bardziej kaloryczny zawiera 75kcal w 100g. Niestety ma też wysoki indeks glikemiczny, bo 95 i diabetycy powinni być już ostrożni w stosowaniu pasternaku.

Obie rośliny należą do rodziny selerowatych. Mają liście odziemne i biały korzeń spichrzowy. Kwiatostany są baldachowate, z tym, że pietruszka kwitnie na biało, a pasternak na żółto. Różnią się też liśćmi. Pasternak ma spore liści pojedynczo pierzaste o ząbkowanych brzegach. Pietruszka zaś ma listki o wiele bardziej pierzaste, podwójnie lub potrójnie porozgałęziane, a ogonki liściowe u nasady rozszerzają się.

Jak je odróżnić w sklepie podczas szybkich zakupów? Jest bardzo prosty i szybki sposób, otóż w pasternaku miejsce, z którego wyrastają liście, przypomina jakby pępek (zdjęcie górne). U pietruszki brakuje tego charakterystycznego zagłębienia. Widać też, że nasady liści pietruszki są szerokie (zdjęcie dolne). Różnica też jest w cenie, otóż pasternak jest prawie czterokrotnie droższy od pietruszki ;-).

Artykuły powiązane

Najnowsze

Najpopularniejsze