Aby pośpieszyć wiosnę...

Choć już słychać pojedyncze doniesienia o wiośnie, za oknem jest jeszcze szaro i nieprzyjemnie. Aby troszkę przyśpieszyć wiosnę możemy stworzyć kompozycję z roślin cebulowych, która przyozdobi nasz dom, a w sercu rozbudzi prawdziwą wiosnę. Od lat w marketach i sklepach ogrodniczych możemy zakupić kwiaty cebulowe w donicach (np. szafirki, tulipany, hiacynty, krokusy), które dzięki specjalnym zabiegom rozpoczną kwitnienie wcześniej niż to się dzieje w naturze. Kupując takie rośliny zwróćmy uwagę by pąki były dobrze wykształcone, ale niezbyt rozwinięte, liście bez żadnych brzydkich plam, a cebulki nie były przesuszone.

Gdzie ustawić rośliny, by pięknie zakwitły i wprowadziły trochę wiosny do domu? Otóż najlepiej wybrać miejsce jasne, aby pędy nie wyciągały się nienaturalnie w kierunku światła. Najlepiej ustawić je na chłodnym parapecie bez kaloryfera lub z przykręconym kaloryferem.

Kiedy kwiaty już przekwitną a liście zaschną wyjmujemy cebulki z doniczki, oczyszczamy z ziemi i suszymy w temp. około 20oC. Po 2-3 tygodniach umieszczamy cebule w koszyku do przechowywania cebul. Jesienią sadzimy je w ogrodzie. Niestety nie nadają się do ponownego pędzenia, ale w ogrodzie odzyskają siły i wigor.

Najnowsze

Najpopularniejsze