Co ma w sobie żurawina?

Żurawina to drobna krzewinka o pełzających pędach, której owoce zbiera się właśnie we wrześniu. Kwitnie od czerwca do kwietnia. Owocem jest czerwona jagoda o kwaśnym smaku. Żurawina jadalna jest wtedy kiedy jest już wybarwiona na czerwono. Owoce są bardzo trwałe, gdyż zawierają kwas cytrynowy i benzoesowy. Można je przechowywać w stanie świeżym przez kilka miesięcy. Żurawina w Polsce rośnie na terenach wilgotnych i kwaśnych, w lasach bagiennych i na torfowiskach i bagnach.

Owoce są niezwykle zdrowe. Zawierają wiele cennych witamin takich jak: C, E, A, a także z grupy B. Ponadto zawiera wapń, glin, molibden, magnez, mangan, srebro oraz sole jodu. W liściach, które są także surowcem leczniczym, występuje glikozyd arbutyna, który odkaża drogi moczowe. Wyciągi z owoców stosuje się w celu zwiększenia odporności organizmu. Soki i napoje stosuje się przy anginie i chorobach reumatycznych oraz infekcjach dróg moczowych. Żurawina działa przeciwnowotworowo i odtruwająco. Świetna jest też dla diabetyków, gdyż obniża poziom cukru. Ponadto owoce żurawiny zapobiegają chorobom serca, nowotworom i hamują rozwój choroby Alzheimera.

W kuchni ma zastosowanie jako dodatek do mięs, serów, deserów oraz jako przysmak w formie suszonej. Dżem z żurawin przygotowuje się bardzo prosto. Umyte żurawiny należy zblendować z cukrem (do 1kg żurawiny należy dodać 1,5kg cukru lub odpowiednią dawkę ksylitolu). Zblendowane owoce należy przełożyć do wyparzonych słoiczków i dobrze zakręcić. Nie trzeba gotować, gdyż żurawina w tej formie świetnie się przechowuje.

Artykuły powiązane

Najnowsze

Najpopularniejsze